Španělští ministři se dostali do sporu kvůli kampani za nižší spotřebu masa

Kampaň propagující pozitivní dopady nižší spotřeby masa na zdraví a životní prostředí způsobila ve Španělsku rozkol mezi dvěma ministry i stranami vládní koalice. Méně masa a uzenin na talíři by podle ministra pro záležitosti spotřebitelů Alberta Garzóna pomohlo planetě i zdravotní kondici Španělů.

Ministr zemědělství Luis Planas ale kolegovi veřejně vzkázal, že jeho kampaň je nezodpovědná a ohrožuje práci místních farmářů. Do sporu se na dálku zapojil premiér Pedro Sánchez, napsala agentura Reuters.
"Ta kampaň se mi zdá dost nešťastná," řekl Planas rozhlasové stanici Cadena Ser. Na jeho stranu se přidali i zástupci zemědělského svazu UPA, podle nichž je kampaň "zavádějící, pomlouvačná a nezodpovědná". Zdůraznili přitom i ekonomický význam, který má chov dobytka v méně obydlených a chudších oblastech země.
Garzón ale kampaň nazvanou Méně masa, více života dál hájí s tím, že menší spotřeba masa má hlavně výhody. Spor ministrů podle Reuters ale dokládá i rostoucí napětí mezi stranami španělské koalice, protože Planas v ní zastupuje socialisty premiéra Sáncheze a Garzón menší koaliční stranu Sjednocená levice (IU).
V zemi, která je na poli gastronomie proslulá například sušenou šunkou nebo salámem chorizo, se ke sporu vyjádřil i předseda vlády. Ten ze své cesty do Litvy vzkázal, že nezná nic lepšího než pořádný steak.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down