10.10.2005 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spojené státy jsou ochotny snížit dotace farmářům

USA jsou připraveny snížit svým farmářům v příštích pěti letech o 60 procent dotace, které poškozují mezinárodní obchod. Budou za to ale chtít výraznější omezení dotací od Evropské unie a Japonska, uvedl v neděli večer americký obchodní zmocněnec Rob Portman. Shoda na snížení zemědělských subvencí a celních bariér je podmínkou, aby postoupila jednání o liberalizaci světového obchodu zbožím a službami.

Dohoda o celkovém omezení globálních obchodních bariér by měla být podepsána na prosincovém jednání Světové obchodní organizace (WTO) v Hongkongu. Obchodní partneři na USA týdny tlačili, aby předložily plán na odstranění vlastních bariér. Američtí vyjednavači dosud ale nebyli ochotni vyjít vstříc bez návrhů ostatních zemí na snížení cel, aby se také jejich trhy otevřely americkým farmářům. V článku pro Financial Times Portman uvedl, že Spojené státy chtějí snížit v dalších pěti letech celní bariéry o 55 až 90 procent v případě nejvyšších tarifů v bohatých zemích. Ve druhé fázi by se pak cla odbourala zcela.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down