31.08.2004 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spojené státy vyšly ve sporu o kanadskou pšenici jako poražený

Světová obchodní organizace (WTO) trvá na svém původním rozhodnutí, které nezpochybňuje oprávněnost vývozní politiky Kanadského výboru pro pšenici. Odvolání Spojených států, které proti této podpoře kanadských farmářů protestovaly, bylo zamítnuto.

Podle Odvolacího orgánu WTO exkluzivita pšeničného výboru v nákupu a prodeji západokanadského obilí na export a jeho právo stanovovat základní ceny, neporušuje světová obchodní pravidla.
Původní verdikt se však nezmění ani v bodě, v němž rozhodci podpořili stížnost USA na některé prvky kanadské politiky dovozu obilí. Ottawa musí rovněž změnit pravidla, která brání tomu, aby se obilí z východu a západu Kanady ve vývozu mísilo, a upravit musí i některá jiná pravidla.
Pšeničný výbor kontrolovaný farmáři má monopol na vývoz pšenice ze západních prérijních oblastí Kanady. Spojené státy si na něj v posledním desetiletí opakovaně stěžují za to, že nelegálně subvencuje farmáře.
Otázku podobných polostátních vývozních organizací řeší i nynější jednání WTO o liberalizaci světového obchodu v rámci takzvaného Katarského kola. Evropská unie je odhodlána zrušit své vývozní subvence, jestliže všechny formy těchto podpor exportu odstraní i jiné vyspělé země, včetně Kanady.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down