07.10.2002 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolana slibuje odškodnění

Na neratovickou Spolanu se zatím obrátilo pět zemědělců, kteří od ní požadují odškodné za úrodu zničenou během srpnových povodní. Podle mluvčího chemičky Jana Martínka žádají zemědělci zatím asi o milion korun. Do ovzduší a do Labe uniklo ze Spolany víc než 80 tun chlóru a další chemikálie. "Žadatele o odškodnění to zatím bude stát jenom čas, aby nás pustil na svou zahradu nebo pozemek," řekl Martínek. Přislíbil, že Spolana se pokusí se všemi zemědělci dohodnout a vyrovnat.

Někteří poškození to však vyvracejí. "Byli u nás sice lidé ze Spolany, všechno si vyfotili, ale pak nám stejně řekli, ať dokážeme, že to způsobil chlór," řekla Michaela Svobodová z obce Kozly, která leží několik kilometrů od Spolany. Škodu na zničených plodinách vyčíslila na víc než 600 tisíc korun. Aby dokázala, že plodiny spálil chlór, musela si sehnat posudek od odborného ústavu, který jí dal za pravdu. Spolana v půlce září oznámila, že je ochotna zaplatit škody, které pěstitelům způsobily během záplav dva úniky chlóru. Požaduje však posudek odborníků, který dokáže, zda byl chlór opravdu příčinou poškození rostlin. Z továrny kromě chlóru během záplav odplulo také sedm kontejnerů se nebezpečnou chemikálií 1-hexen. Diskutuje se i o vyplavení rakovinotvorných dioxinů, které vznikaly v chemičce jako vedlejší produkt výroby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down