Spolana: Výsledky analýz nesouvisejí s povodní

Toxické látky nalezené ve vzorcích drůbeže, vajec a ryb v blízkosti továrny nesouvisejí s loňskou povodní. Tvrdí to vedení Spolany s tím, že jsou pravděpodobně důsledkem starých ekologických zátěží, které se v okolí závodu ukládaly během uplynulých desítek let. Uvedl to mluvčí firmy Jan Martínek.

Státní veterinární správa naměřila v červnu nadlimitní koncentrace rtuti v tělech ryb v pískovně Mlékojedy a toxické
látky PCB a DDT ve vzorcích slepičích vajec v obci Libiš.
Loňská povodeň vyplavila ze Spolany desítky tun různých
chemikálií, ale vedení firmy odmítá následky této přírodní
katastrofy spojovat s nejnovějšími nálezy toxických látek v
živočišných produktech a tělech zvířat.
Podle Martínka je nepravděpodobné, že by se tak vysoké koncentrace rtuti prokázané v tělech ryb vytvořily během
několikadenního zaplavení průmyslového areálu Spolany a jeho okolí. Jak uvedl měření kontaminace rtuti letos v areálu Spolany navíc prokázalo, že koncentrace rtuti je vyšší pouze v bezprostřední blízkosti staré amalgámové elektrolýzy a již několik metrů od tohoto objektu limity nepřekračuje. Vyšší koncentrace rtuti v několika kilometrech od Spolany nemohou tedy souviset s povodněmi, ale s dlouhodobým ukládáním tohoto kovu v životním prostředí.
Spolana rovněž tvrdí, že ani látky PCB a DDT nemohly být z
továrny vyplaveny během loňských povodní. DDT se ve Spolaně podle Martínka již více než 25 let nepoužívá a firma tyto látky řádně zlikvidovala. Také PCB je podle něj zcela pod kontrolou a během povodní se nedostalo do okolí. Ve Spolaně se PCB vyskytuje v náplni kondenzátorů. Jejich vodotěsnost byla po povodních prověřena a únik látky vyloučen.
Staré ekologické zátěže ve Spolaně firma řeší ve spolupráci s Fondem národního majetku. Ještě letos zde začnou sanace staré amalgámové elektrolýzy a dioxinových budov. Právě na rizika úniků z těchto objektů nejčastěji upozorňují ekologičtí aktivisté.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *