25.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společně hledají řešení situace kolem moravských cukrovarů

Stát společně s firmami Eastern Sugar ČR a Onivon hledají způsob jak dostát pravidlům Evropské komise a zároveň zabránit demolici cukrovaru v Hrochově Týnci na Chrudimsku. Novinářům to v pátek řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Společnost Eastern Sugar chce závod spolu s dalšími dvěma cukrovary v České republice zavřít a vrátit svou kvótu na produkci cukru Evropské unii. Za to by od ní dostala peníze, musela by ale továrny srovnat se zemí. O cukrovary ale má zájem energetická firma Onivon, která by je využila pro výrobu bioplynu.
Všechny tři strany nyní zvažují jak vyplatit kompenzaci cukrovarnické společnosti a zároveň budovy zachovat. "Chceme, aby v nich vznikla nějaká smysluplná aktivita, která by zajišťovala zaměstnanost, případně odbyt zemědělských výrobků," uvedl Gandalovič.
Podle něj bude nyní nutné zjistit, jak se vypořádat s pravidly Evropské komise pro tento případ a jak žádost vlastníka cukrovarů případně modifikovat. "Budeme s firmou Eastern Sugar i případným nabyvatelem cukrovarů spolupracovat na případné změně demoličního plánu. Poskytneme veškerou konzultaci i konzultací v Evropské komisi, jaké objekty mohou být z celkové demolice vyjmuty. Musí však být dodrženo nařízení Evropské komise, jinak by odpovědnost padala na Českou republiku a již vyplacená podpora by se musela vrátit celá nebo z části Českou republikou do Bruselu," zdůraznil Gandalovič.
Kromě cukrovaru v Hrochově Týnci patří Eastern Sugar také cukrovary v Němčicích na Hané a Kojetíně. Státní zemědělský intervenční fond již přiznal firmě Eastern Sugar podporu z restrukturalizačního fondu Evropské unie na jejich uzavření. Přiznaná náhrada činí 730 eur (asi 21.000 Kč) na tunu kvóty na výrobu cukru, které se firma vzdá. Celkem jde o více než dvě miliardy korun, z nichž část má jít pěstitelům.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down