13.04.2007 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společně i v rizicích

O problémech uplatnění českých potravin na tuzemském trhu, útlumu zemědělské výroby a dopady, které má společná zemědělská politika Evropské unie na české farmáře, diskutovali minulý týden zástupci Agrární komory ČR, chovatelských a pěstitelských svazů s předsedou Senátu Parlamentu ČR Přemyslem Sobotkou.

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba poukázal na potíže, jaké mají čeští producenti dostat se se svými výrobky do obchodních řetězů a na stoupající levné dovozy masa a dalších komodit. To má mimo jiné za následek útlum tuzemské produkce. Viceprezident AK Pavel Novotný poznamenal, že například v oblasti skotu jsme na úrovni 40 procent stavů v Rakousku a Německu. Podle něj za posledních pět let klesl počet držitelů kvót na výrobu mléka z 3605 na 2902, skončilo tak 703 producentů mléka.
Sobotka míní, že konkrétní kroky k nápravě by měly směřovat ke zviditelnění českých produktů na českém trhu. Nutné je podle něj pracovat také na odstranění všech diskriminačních podmínek v rámci EU, což souvisí s reformou společné zemědělské politiky EU.
Sobotka považuje toto jednání za významný podnět. „V době, kdy Evropa volá po rovnosti se ukazuje, že v unii platí více pravidel a více režimů pro původní a později přistoupivší členy. Minimálně v zemědělství to tak funguje a je to špatně,“ prohlásil s tím, že do budoucna to ničí konkurenceschopnost celé unie a zatěžuje to kapsy daňových poplatníků a spotřebitelů. „My, politici můžeme pomoci snahou o větší koordinaci na celostátní, ale i regionální úrovni mezi námi a zemědělci samotnými,“ dodal Sobotka s tím, že má-li existovat společná zemědělská politika EU, pak musí být společná i ve výhodách i v rizicích

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down