04.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společně pro rozvoj venkova

Na období 2007 až 2013 Evropská unie vyčlenila pro zemědělství a rozvoj venkova více peněz. Chce je však utratit jinak než dříve. Z navýšení rozpočtové kapitoly profitují především regiony. Zemědělci by měli využít svého technického zázemí či administrativních zkušeností a podílet se na společných projektech rozvoje obcí s nově zvolenými místními samosprávami.

Na diskusním fóru Rozvoj venkova v aule MZLU v Brně to prohlásil poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon. Stejný názor zastává také Václav Hlaváček, člen představenstva Regionální agrární komory Jihomoravského kraje. Rozvoj venkova je podle něj žhavé téma současnosti. Úzce souvisí s novým Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova a loni schválenou finanční perspektivou EU pro období 2007 až 2013.

Rozpočtový rámec je daný
„Tento sedmiletý rozpočtový rámec počítá s 864 miliardami euro ve výdajových závazcích. K revizím může dojít za dva roky v důsledku ukončení mandátu současného Evropského parlamentu a Evropské komise. Finanční perspektivu může také ovlivnit změna postoje Francie k agrární politice, což závisí zejména na výsledku jarních prezidentských voleb,“ vidí hlavní hybné síly změn Hynek Fajmon. Nejvýznamnější kapitolu finanční perspektivy představuje Ochrana a správa přírodních zdrojů. Ta zahrnuje jednak subkapitolu Životní prostředí, rybářství a rozvoj venkova (téměř 12 miliard v počátečním roce 2007) a dále subkapitolu Zemědělství – tržní operace a přímé platby (43 miliard euro v roce 2007). Plánovaná výše výdajů se však do roku 2013 v obou subkapitolách pozvolně snižuje.
Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD) od ledna letošního roku postupně přebírá část stávajícího financování z EAGGF. V plánovaném sedmiletém období má být mezi 27 zemí (včetně Rumunska a Bulharska) rozděleno 69,75 miliard euro, z čehož téměř 28 miliard povinně půjde do regionů, které spadají do konvergenčního cíle strukturální politiky. To mimo hlavního města Prahy splňují všechny regiony, takže Česká republika nepřijde v tomto ohledu zkrátka. Programy jsou založeny na kofinancování z národního rozpočtu a podle typu programu se předpokládá různá míra spoluúčasti žadatele. Nárok na zisk prostředků bude postupně svázán s plnění cross-compliance.

Polštář pro zemědělce
Podle informací Hynka Fajmona může ČR v období 2007 až 2013 získat z EAFRD přes 2,5 miliardy euro, přičemž v aktuálním roce lze využít až 336,8 milionů euro. Jak dále uvedl, evropský koncept rozvoje venkova vznikl hlavně kvůli obrovskému tlaku, které na EU a Spojené státy vytvářejí ostatní země ve Světové obchodní organizaci (WTO). „Pokud chceme cokoliv vyjednat – například ochranu duševního vlastnictví – partneři ve WTO požadují liberalizaci obchodu s agrárními komoditami. To zahrnuje především odstranění tarifních překážek (cel) a výsledkem by měl být volný přístup na vnitřní trh unie. Dříve nebo později budeme muset ustoupit a současné pojetí regionálního rozvoje umožňuje zemědělcům přizpůsobit se podmínkám globální konkurence. Proto tady máme polštář dvanácti miliard euro, které nejdou na produkci, ale na podporu venkova,“ objasňuje Fajmon.
„Když jsme před třemi lety rozšířili řady evropské patnáctky, již běžel rozpočtový plán Agenda 2000. Nastoupili jsme do rozjetého vlaku. Nyní jme měli poprvé možnost přípravu finanční perspektivy alespoň minimálně ovlivnit, přestože velká část parametrů je specifikovaná přístupovou smlouvou a je de facto nezměnitelná,“ pokračuje. Rozvoj venkova je podle něj třeba pojmout jako spolupráci farmářů a komunálních politiků. Na začátku však musí být oboustranný otevřený dialog. Pokud starostové a zemědělci spojí síly, tak přes vysokou administrativní náročnost může vzniknout životaschopný projekt. Jan Vitula, předseda správní rady Sdružení obcí a měst jižní Moravy by si dovedl představit různé investiční akcí plánované společně. Mohlo by jít o pozemkové úpravy, výstavbu čistíren odpadních vod, revitalizace krajiny či budování infrastruktury. „Prostředky v unijním rozpočtu jsou a je škoda je nevyužít,“ glosuje Hynek Fajmon

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down