19.10.2021 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společnost Agrowald obnovuje tradiční hubertské slavnosti

Více než tři desítky bizonů chová společnost Agrowald poblíž Rožmberka nad Vltavou na Českokrumlovsku. Veřejnost si stádo může kdykoliv prohlédnout v dostupné oboře. Agrowald bizony chová na ploše přibližně 55 hektarů, kde spásají louky. Jde o jeden z mála chovů bizonů v České republice. Novinářům to řekl ředitel Agrowaldu Roman Urbanec. Podle něj se společnost svou činností snaží navázat na šlechtický rod Buquoyů, který zde do poloviny 20. století měl panství. Kvůli tomu také společnost 30. října uspořádá v Rožmberku nad Vltavou Hubertské slavnosti, jejichž součástí je myslivecký průvod, koncert trubačů, ukázka vábení jelenů a také troubená a zpívaná Hubertská mše v kostele.

"Chovů (bizonů) v republice moc není. Pro nás nejbližší je v oblasti České Kanady. My máme povoleno, že zde můžeme chovat do 40 kusů bizonů," uvedl Urbanec. Podle něj mají zvířata na pastvinách, které se rozkládají mezi Rožmberkem nad Vltavou a Vyšším Brodem, ideální podmínky. "Převažují zde louky, navíc v remízkách jsou rozvaliny bývalé zaniklé vesnice, kde mají bizoni úkryt. Kromě toho je zde hodně rybníčků a potoků, což je výhodné v období sucha, protože zvířata tím pádem mají stále dostatek vody na pití," řekl Urbanec. Agrowald provozuje i další rozsáhlé obory. Chová v nich například jelena evropského, muflona obecného nebo daňka skvrnitého. Urbanec uvedl, že spíš než bizona nejprve Agrowald preferoval jiné podobné zvíře. "Původní myšlenkou bylo zde vypustit zubra evropského, ale v minulosti tomu veterinárně myslivecká legislativa příliš nepřála, proto se nám to nepodařilo a sáhli jsme po příbuzném druhu, kterým je bizon americký," uvedl Urbanec.  Agrowald se věnuje hlavně zemědělství, lesnictví a myslivosti. Obhospodařuje několik tisíc hektarů pozemků a lesů především v okolí Vyššího Brodu a Rožmberku nad Vltavou. Společnost zaměstnává stovku lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down