Společnost investovala do nové voliérové haly pro nosnice

Přestože je chov nosnic v ČR na velmi vysoké odborné úrovni, ekonomicky je to na tom velice špatně, obzvlášť poslední dva roky po schválení zákazu klecových chovů. Uvedl to majitel společnosti  AG Maiwald, která se zabývá chovem nosnic a produkcí vajec, Arnošt Maiwald při nedávném slavnostním otevření nové voliérové haly na farmě v Dolních Dubňanech. Její kapacita je přibližně 80 tisíc nosnic.

Majitelé se k výstavbě nové voliérové haly pro chov nosnic rozhodli již před lety. „Je to naše druhá hala tohoto typu. Je tam použita nejnovější voliérová technologie od firmy Big Dutchman Natura Step,“ přiblížil Maiwald s tím, že mají připravené ještě další projekty. „Ale kvůli současným podmínkám do toho rozhodně nepůjdeme, i když na ně máme schválenou dotaci,“ podotkl. Podle něj produkce konzumních vajec v České republice je na chvostu zájmu. I přes to, že Česká republika není v této komoditě soběstačná, se Španělskem a Rumunskem se střídá na druhém nebo třetím místě v nejnižší ceně vajec v Evropské unii. Podle Maiwalda je to dáno obchodními  řetězci, které v ČR ovládají trh. „Ve chvíli, kdy dostanou nabídku levnějších vajec ze zahraničí, tak vaše vejce odřeknou, ačkoliv mají s vámi smlouvu. Tak je dáte hluboko pod nákladovou cenu na vývoz, minule se nám stalo i to, že skončily v kafilerii,“ popsal Maiwald. Problémy podle něj nastaly hlavně v minulém roce, kdy tuto firmu některé řetězce vylistovaly, protože chtěly pouze vejce z voliérových chovů. „Část hal proto máme cíleně vyskladněné. Kvůli ceně vajec, která nepokrývá náklady při současné vysoké ceně krmiv, a po zkušenosti z loňského roku, kdy o klecová vejce není takový zájem, nejedeme na plný výkon,“ řekl Maiwald. Zhruba polovinu vajec společnost přitom dodává z voliérových chovů a polovinu z klecových.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down