12.07.2022 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společnost na Benešovsku zvýšila kapacitu pro chov skotu

Vybudováním nové stáje v Petrovicích na Benešovsku se zvýšila kapacita pro chov mléčného skotu z původních 750 na 1080 kusů. Produkce mléka by tak měla vzrůst o šest milionů litrů na celkových přibližně 15 milionů litrů. Nové prostory byly postaveny s ohledem na co největší životní pohodu zvířat. S tímto cílem byla instalována také kruhová dojírna se 40 samostatnými robotnickými jednotkami. Při slavnostním zahájení zkušebního provozu modernizovaného zařízení to uvedl předseda představenstva a výkonný ředitel společnosti DZV Nova Pavel Dvořák.

Dvořák připomněl, že původní areál živočišné výroby pochází z 80. let minulého století a v současné době již nevyhovuje moderním požadavkům na chov mléčného skotu. „Myšlenka investice se datuje na období zhruba před sedmi lety, kdy jsme začali zvažovat, že bychom postavili nový areál,“ sdělil s tím, že společnost měla dojná stáda na dvou místech, a to v Petrovicích a asi 15 kilometrů vzdálených Soběhrdech. Na každém místě se dojilo 300 krav. „Dojnice v původních prostorách takzvaně dorostly stropu a welfare už je nemůže nějak nikam dál posouvat,“ podotkl. Podle ředitele společnosti záměrem bylo proto vybudovat moderní prostory se zaměřením na welfare zvířat a eliminaci vlivů na životní prostředí tak, aby zde bylo možné provozovat chov mléčného skotu v souladu s nejmodernějšími trendy. „Realizace projektu zajistí celkové zvýšení užitkovosti, růst produkce mléka a bude mít příznivý vliv na ekonomické výsledky společnosti v budoucích letech,“ míní Dvořák. Vybudovány tak byly nové prostory dvou produkčních stájí a robotická dojírna od firmy GEA. „Tato dojírna garantuje jeden z nejmodernějších způsobů optimalizace pracovních operací dojení. Celý proces dojení od nasazení strukových násadců přes stimulaci mléčné žlázy, očištění struků a následně k analýze rozdojku mléka, to je měření barvy a vodivosti a k samotnému dojení po dippování a snímání strukových násadců po jednotlivých čtvrtích vemene, probíhá plně automaticky a se stále stejnou precizností,” vysvětlil ředitel.*

Nová velkokapacitní stáj v Petrovicích

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down