Společnosti Patria Kobylí vzrostly vloni tržby i zisk

Společnosti Patria Kobylí, která se věnuje zemědělství a výrobě bazénů a čističek odpadních vod, loni vzrostly výnosy meziročně o 6,5 milionu na téměř 171 milionů korun. Zisk byl nejlepší za čtyři roky a činil 6,8 milionu korun. Mimořádně se dařilo v pěstování a výrobě vína, vzdor suchu se dařilo i polní výrobě a úspěšný byl podnik i v mléce. Největším limitem současné doby je nedostatek pracovní síly na trhu, kvůli kterému firma uzavřela masnou výrobu a prodejnu masa, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Nejúspěšnější z divizí firmy byla loni ta, která se zabývá pěstováním vinné révy, protože se sklidilo rekordních 1300 tun hroznů. To je o stovky tun více než v předchozích letech, takže nebylo nutné k výrobě vína dokupovat hrozny. Naopak společnost mohla část prodat ostatním. Znatelně však poklesla průměrná prodejní cena vína, protože se mění trh a vyžaduje více přívlastkových vín na úkor jakostních, na což chce podnik postupně reagovat. Vzdor suchu se poměrně dařilo i polní výrobě. "Měla jeden z nejlepších výsledků za poslední roky, na měnící se klimatické podmínky si bohužel musíme zvykat," uvedl ve zprávě člen představenstva a ředitel Roman Borovička. Loni poprvé podnik vyčlenil 35 hektarů polí dceřiné farmě Patria Bio, která dosud v biokvalitě pěstovala pouze ovoce. Podnik choval přes 200 dojnic a výkupní cena mléka zůstala na úrovni předchozího roku, loni činila 8,29 koruny za litr. Podnik chová i býky na maso, které míří na český a rakouský trh. Postupně se však rozhodla ukončit výkrm prasat, protože několik let se neměnily výkupní ceny. Dlouhodobě zůstávaly pod náklady a pohybovaly se okolo 25 až 27 korun za kilogram. Stejně tak loni podnik zrušil kvůli nemožnosti sehnat řezníka a prodavačky masnou výrobu a prodejnu masa. Patria je také významným pěstitelem ovoce, především meruněk. Podle zprávy však loni zůstaly sady v mírném plusu jen díky provozním dotacím a čím dál těžší je konkurovat pěstitelům nejen v západní, ale i ve východní Evropě. Podnik hospodaří na 992 hektarech půdy, z toho Patria Bio spravuje 129 hektarů. Společnost se také zabývá výrobou čistíren odpadních vod, která byla loni úspěšná, výroba bazénů prochází horším obdobím. Pro firmu pracovalo stejně jako o rok dříve přes 140 zaměstnanců. Borovička ve zprávě uvádí, že bez Slováků a Ukrajinců už by se neobešla. Společnost vlastní z 32 procent firma Heim Trade, zbytek akcií drží 623 malých akcionářů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down