Spolky žádají nápravu škod po otrávené Bečvě podle zákona o ekologické újmě

Organizace Arnika, Český rybářský svaz a spolek Vsetínské fórum dnes podaly k České inspekci životního prostředí (ČIŽP) žádost, aby v souvislosti s řešením nápravy škod po loňské ekologické havárie na Bečvě postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě. Sdružení si od žádosti slibují, že se tím zvýší tlak na hledání viníka, uvedl na tiskové konferenci Jindřich Petrlík z Arniky. Viník je zatím neznámý, policie se po obdržení znaleckého posudku případem stále zabývá.

Podle Arniky inspekce řeší následky havárie, která loni v září postihla Bečvu mezi Valašským Meziříčím na Vsetínsku a Přerovem a zahynulo při ní přes 40 tun ryb, podle vodního zákona, čímž chybuje. Postupovat má podle zákona o ekologické újmě a o její nápravě, kdy k zahájení řízení o uložení nápravného opatření stačí podezření na vznik ekologické újmy, uvedli zástupci spolku. V případě, že viník není znám, má ČIŽP podle nich ihned zajistit nezbytná nápravná opatření, která zaplatí ze státního rozpočtu. Náklady pak ponese pachatel, jakmile bude odhalen.

Advokát Michal Bernard, který spolky zastupuje, na konferenci uvedl, že inspekce životního prostředí bude muset na základě uvedené žádosti zahájit řízení a jako účastníky řízení vzít všechny potenciální pachatele. Řízení by mělo být podle něj paralelní s policejním vyšetřováním otravy Bečvy.

Michal Berg ze Vsetínského fóra připomněl, že zákon o nápravě a předcházení ekologické újmě je sice k dispozici od roku 2008, přesto podle něj ČIŽP nikdy nepostupovala. "Je tedy zjevné, že inspekce zdaleka nevyužívá všechny možnosti, jak závažné ekologické situace řešit," dodal. Podle Bernarda ale inspekce nyní bude muset na základě podané žádosti podle tohoto zákona postupovat. Bude se na tom učit, doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down