13.07.2000 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spor o vodu stále pokračuje

Do 21.7. má ministr zemědělství spolu s ministrem životního prostředí dopracovat vládní návrh zákona o vodách. Nejde přitom jen o zakotvení připomínek a požadavků, které dodatečně vznesly některé resorty. Hlavním kamenem úrazu je vleklý spor o kompetence a jejich jasné rozdělení.

Na svém květnovém jednání se vláda podle náměstka ministra životního prostředí Josefa Běle přiklonila v oblasti vod k principu sdílených kompetencí. Ty by kromě dvou zmíněných resortů mělo mít i ministerstvo dopravy a ministerstvo zdravotnictví. MZe by přitom podle náměstka mělo být speciálním stavebním úřadem a mělo mít na starosti správu vodních toků, vodovody a kanalizace. MŽP bojuje o právo povolovat nakládání s vodami a o zachování kompetencí na úseku ochrany před povodněmi. „MZe nám přiznává pouze kompetence k nakládání s vodami, které vyjdou z čističek odpadních vod,“ vysvětlil náměstek s tím, že o nakládání s ostatními vodami, včetně povolování jejich odběru chce rozhodovat MZe. „Resort, který dotuje zemědělství, požaduje, aby zároveň mohl povolovat objem vody, který bude zemědělství odebírat. Bude tedy působit ve prospěch vod nebo ve prospěch zemědělství? Proto MŽP považuje tento spor za zásadní,“ uzavřel Běle.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down