Spory kvůli Národnímu parku Šumava trvají

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) sice vloni údajně vyřešilo problémy s čerpáním peněz z evropských fondů, spory kvůli Národnímu parku Šumava ale trvají stále. Ačkoliv by chtělo situaci na Šumavě zklidnit, smír dosud nenalezlo s místními starosty. Také přípravy nové odpadové legislativy vyvolaly mezi odbornou veřejností diskusi a kritice se nevyhnula ani novela zákona o posuzování vlivu na životní prostředí EIA.

Hned po nástupu ministra Richarda Brabce do funkce prošlo MŽP personální čistkou od pozic náměstků až po šéfy odborů i některých podřízených organizací jako ve Správě Národního parku Šumava. Jejího ředitele Jiřího Mánka (ODS), který často čelil kritice ekologických aktivistů, na jaře Brabec odvolal. Ministr také odmítl kontroverzní senátní návrh zákona o NP Šumava a připravuje vlastní novelu zákona, která by upravila pravidla pro všechny národní parky. Jeho úřad rovněž zamítl výstavbu sporné lanovky na šumavský vrch Hraničník. Nová ministerská politika se ale nelíbí řadě šumavských starostů. Jejich spor kvůli ryze provoznímu dokumentu správy národního parku - plánu péče - vyvrcholil žalobou. Soud dospěl k závěru, že MŽP má plán zrušit. Ministerstvo proto zvažuje kasační stížnost.
Obměnou prošel i Státní fond životního prostředí. Právě neodbornost úředníků v minulosti stála za nevyčerpáním evropských peněz na životní prostředí. Předběžné ztráty v operačním programu Životní prostředí na začátku roku šplhaly ke 24 miliardám korun. Podle konečných odhadů hrozila pro letošek ztráta 13 miliard a příští rok pěti miliard korun. Před Vánocemi ale Brabec oznámil, že se ztrátu podařilo dostat pro oba roky na nulu.
Opozice však jeho optimismus označila za předčasný, protože operační program na příští období není schválený a ztráta hrozí stále. Brabec je i přesto přesvědčen, že se peníze zachrání. "Za deset měsíců jsme se z nejhoršího českého operačního programu dostali mezi nejlepší. Troufám si říct, že to je největší úspěch," sdělil Brabec.
MŽP vloni pracovalo na řadě legislativních změn, třeba změnilo pravidla pro kácení dřevin a třídění bioodpadu. Kromě vládou schváleného plánu odpadového hospodářství patří k těm nejvýraznějším také zákon o EIA, který v prosinci schválili poslanci. Novela však vzbudila rozčarování u stavařů kvůli odkladnému účinku žalob. Obávají se, aby se neochromily infrastrukturní stavby. Také státní fond musel prodloužit do konce roku program Nová zelená úsporám na zateplení rodinných domů, protože z něj na podzim nebyly vyčerpány stovky milionů. Když Brabec nastoupil na konci ledna do funkce, nevládní organizace ho kritizovaly za jeho předchozí působení v průmyslu a v některých oblastech s ním dodnes nenašly společnou řeč. Podle Daniela Vondrouše z asociace ekologických organizací Zelený kruh sice s nimi a odbornou veřejností úřad obnovil dialog, stejně tak ale jedná s průmyslovými svazy. "Namísto důsledného prosazování opatření na ochranu zdraví a kvalitního prostředí pro život se snaží své návrhy předkládat v seškrtané kompromisní podobě," tvrdí. Ministerstvo prý v některých oblastech dokonce zhoršilo dosavadní ekologickou politiku. Například právě v odpadovém plánu snížilo cíle pro recyklaci odpadu. I na konci desetiletí má být hluboko pod průměrem EU, dodal Vondrouš.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down