02.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spory o půdu pokračují

Spíše příznivě zatím vyznívá pro Pozemkový fond bilance soudů o půdu, kterou převedl předloni v létě v problematickém mimořádném režimu a po následném skandálu se je snaží získat zpět žalobami na vlastní smlouvy. Spory o některé lukrativní pozemky, například v pražské Uhříněvsi, ale fond prohrál a zbývá mu jen dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyplývá to z aktuálního přehledu soudních jednání.

Celkem fond převedl v mimořádném režimu, který umožnil získat lukrativní pozemky za výhodných podmínek překupníkům, asi 600 hektarů půdy po celé zemi. Ze šesti sporů, které již rozhodl i odvolací soud, fond uspěl v polovině. Ve zbývajících třech případech, což je například i případ desítek hektarů v Uhříněvsi, úspěšný nebyl a hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Z dalších 14 prvoinstančních rozhodnutí ale bylo 11ve prospěch PF; třikrát soudy žalobu zamítly. V dalších několika případech soudy jednání odročily či přerušily. Jednou bylo řízení soudem zastaveno.
Tam, kde fond ve sporech uspěje, se podle mluvčího Michala Bureše situace vrátí do stavu před uzavřením vydávacích smluv. Státu zůstanou pozemky a žadatelům restituční nároky.
Takzvaný mimořádný režim přijalo v červnu 2005 kvůli blížícímu se termínu restituční tečky prezidium Pozemkového fondu. Rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků ve velkých městech má být všem držitelům restitučních nároků, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Zájemci si tak mohli ukázat žalobou na půdu, kterou chtějí. Režim byl po měsíci zrušen. Fond ale mezitím vydal stovky hektarů často lukrativní půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down