Spotřeba antibiotik v českých chovech prasat klesla asi o čtvrtinu

Spotřeba antibiotik v českých chovech prasat se od roku 2010 do roku 2015 snížila o čtvrtinu a činila zhruba 80 miligramů na zvíře. ČR je na tom lépe než státy, ze kterých se do republiky vepřové hlavně dováží, jako je Německo, Polsko nebo Španělsko. Uvedli to dnes na tiskové konferenci představitelé Ministerstva zemědělství a Svazu chovatelů prasat. I díky přísné veterinární kontrole je podle ministerstva české vepřové kvalitní a neobsahuje nebezpečné látky.

"České kontrolní systémy fungují na náš vkus někdy až příliš přísně a někdy na to žehráme, ale výsledkem je to, že se nám vyhnuly všechny problémy," prohlásil ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal. Jako příklad zahraničních skandálů uvedl nálezy fipronilu v zahraničním drůbežím mase nebo nálezy dioxinů. Do budoucna se chystá povinnost pro chovatele prasat, aby každý měsíc posílali do centrální evidence informace o použitých antibiotikách ve svém chovu. "Je to administrativní zátěž pro chovatele, na druhou stranu jsme přesvědčeni, že je to podstatná věc," dodal Stibal. Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že v České republice se spustil dotační program na zvětšování kotců nebo na investice do poroden prasat, což přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu prasat. Pro české chovatele prasat platí přísné podmínky k provozování chovu, připomněl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down