Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala dnes studii o efektivitě politiky využívání biopaliv v členských zemích. Podle ní by se výroba a spotřeba biopaliv ve světě měla v následujících deseti letech zdvojnásobit. Na jejich výrobu by ve střednědobém výhledu mohlo být věnováno 13 procent světové produkce druhotných obilovin a asi pětina výroby rostlinných olejů.
Studie poukazuje na to, že v mnoha zemích nevěří, že se rentabilita výroby a spotřeby biopaliv zlepší, protože ceny ropy se zvyšují. Výrobní náklady na jednotku energie z biopaliv jsou převážně vyšší než na jednotku vyrobenou z fosilních paliv. Navíc v posledních dvou letech se náklady na biopaliva zvýšily kvůli prudkému růstu cen zemědělských výrobků a surovin.
Snaha omezit potřebu fosilních paliv by se podle organizace měla soustřeďovat hlavně na snižování spotřeby energie, zvlášť v dopravě. Všeobecně jsou totiž náklady na snížení emisí skleníkových plynů cestou úspory energie zřetelně nižší než náklady na nahrazování určitých zdrojů energie jinými.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj také předpokládá, že růst cen zemědělských výrobků a surovin v kombinaci s podporou biopaliv by mohl v příštích letech vést k rozšíření obdělávaných ploch, a to hlavně v Latinské Americe a Africe. Zároveň ale upozorňuje, že je nutné se přitom vyhnout poškozování životního prostředí. Vlády by měly podporovat hlavně využití půdy zatím neobdělávané a odrazovat od zemědělské činnosti v ekologicky citlivých oblastech.