Spotřeba biopotravin v ČR vzrostla předloni o 11,4 procenta

Spotřeba biopotravin v ČR vzrostla předloni meziročně o 11,4 procenta, lidé za ně utratili 2,25 miliardy. Průměrně tak šlo o 213 korun na hlavu, jde o nejvyšší hodnotu od roku 2008. Dnes o tom v tiskové zprávě informovalo Ministerstvo zemědělství. Obrat včetně vývozu činil 3,73 miliardy korun v roce 2015. Podle Ústavu zemědělské ekonomiky a informací je podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů v ČR 0,81 procenta.

Lidé nejvíce nakupují biomléko a mléčné výrobky, dále dětskou výživu, kávu, čaj, ovoce a zeleninu. Skoro polovina biovýrobků se prodala v maloobchodních řetězcích. Za pozitivní lze považovat 17procentní meziroční nárůst faremního a ostatního přímého prodeje, dodalo ministerstvo. Předloni vzrostl i export českých biopotravin, na 1,48 miliardy Kč. Nejvíce se vyváží do Německa a Rakouska.

Loni od ledna do konce srpna stoupl v tuzemsku počet výrobců biopotravin o 8,5 procenta zhruba na 590. Zrychlilo se tak tempo nárůstu počtu výrobců biopotravin, předloni jich přibylo 7,1 procenta. Loni do září se zvýšil i počet ekofarem o 220 na 4316.

Stát se letos snaží biopotraviny podporovat více než v minulých letech. Ministerstvo zemědělství dříve informovalo, že na jejich propagaci by letos mělo jít 30 milionů korun. Vláda předloni odsouhlasila plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2020. Plán například počítá s tím, že by podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Tento podíl měla přitom ČR podle plánu schváleného v roce 2010 dosáhnout již v roce 2015. Podle ekologů je plán rozvoje málo ambiciózní, hlavně ve zvyšování podílu půdy, na které se hospodaří v ekologickém režimu. Ta v ČR zabírá plochu okolo 500 000 ha, tedy zhruba 12 procent zemědělské půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down