12.12.2016 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotřeba cigaret loni v ČR vzrostla o 3,1 procenta

Spotřeba cigaret v ČR loni meziročně stoupla o 3,1 procenta. Uvádějí to data Českého statistického úřadu. Jeden obyvatel v průměru loni vykouřil 2010 cigaret, tedy přibližně 100 krabiček. ČR byla na maximu své spotřeby v roce 1997, kdy byl průměr 2354 cigaret na osobu. Naopak nejméně se cigaretám holdovalo v roce 2001, kdy každý Čech v průměru vykouřil 1664 cigaret.

Nejmenší podíl aktivních kuřáků má kromě Švédska, kde kouří 16,7 procenta obyvatel, také Británie (17,2 procenta), Finsko (19,3 procenta) a Portugalsko (20 procent). Na předních příčkách žebříčku jsou naopak Bulharsko, kde si pravidelně cigaretu zapálí 34,7 procenta obyvatel, následované Řeckem (32,6 procenta), Rakouskem (30 procent) a Slovenskem (29,6 procenta).

Kuřáci v Česku si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který dnes schválila sněmovna. Hostinští nemají mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Poslanci ale naopak neschválili úpravu, která by zavedla regulaci také pro restaurační zahrádky. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Od 7. prosince se v ČR také nesmí prodávat krabičky cigaret bez varovných obrázků, zabírajících většinu krabičky. Zakázané jsou, stejně jako v celé Evropě, i cigarety s příchutěmi, kromě mentolové.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down