Spotřeba cigaret v ČR v roce 2015 vzrostla o 3,1 procenta

Spotřeba cigaret v ČR v roce 2015 meziročně stoupla o 3,1 procenta. Jeden obyvatel tak předloni v průměru vykouřil 2010 cigaret, tedy zhruba 100 krabiček. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, data za loňský rok však zatím nemá dispozici. Česko bylo na maximu své spotřeby cigaret v roce 1997, kdy byl průměr 2354 cigaret na člověka. Naopak nejméně lidé holdovali cigaretám v roce 2001, kdy každý Čech vykouřil průměrně 1664 cigaret.

Podle loňských údajů Eurostatu bylo mezi Čechy 28,7 procenta aktivních kuřáků. Česko se mezi státy EU umístilo na osmém místě, Slovensko bylo čtvrté. Mezi jednotlivými členskými zeměmi panují značné rozdíly. Největší podíl lidí, kteří zlozvyku kouření propadli, je v Bulharsku, nejmenší ve Švédsku. Nejmenší podíl aktivních kuřáků mají vedle Švédska, kde kouří zhruba 17 procent lidí, také Británie, Finsko a Portugalsko. Na předních příčkách žebříčku se za Bulharskem, kde si pravidelně zapálí kolem 35 procent obyvatel, umístily Řecko, Rakousko a Slovensko. Kuřáci v Česku si v restauracích a dalších společenských prostorách od posledního květnového dne nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který ve středu vejde v účinnost. Norma zavádí i zákaz kouření na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či v nákupních centrech. Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je dosud mohli kupovat děti mladší 18 let.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down