Spotřeba kravského mléka v Německu je nejnižší od znovusjednocení

Lidé v Německu pijí stále méně kravského mléka a jeho spotřeba klesla na nejnižší úroveň za několik desetiletí. Spotřeba všech druhů kravského mléka, tedy tzv. konzumního mléka, na jednoho obyvatele se loni snížila o 2,2 kilogramu na průměrných 47,8 kilogramu. To je nejnižší spotřeba od znovusjednocení země v roce 1990, vyplývá z údajů Spolkového informačního centra pro zemědělství. Možným důvodem klesajícího trendu u spotřeby kravského mléka je zvýšená spotřeba rostlinných alternativ, jako jsou ovesné, sójové a mandlové nápoje, uvedla agentura DPA.

Ještě v roce 1995 činila spotřeba konzumního mléka, kam patří plnotučné, polotučné, nízkotučné a odstředěné, na jednoho obyvatele 62,4 kilogramu. Před deseti lety to bylo necelých 52 kilogramů. Za posledních 50 let se spotřeba mléka snížila téměř o polovinu. Podle mluvčí Spolkového úřadu pro zemědělství a výživu (BLE), který spadá pod spolkové ministerstvo výživy a zemědělství, zkonzumoval ještě v roce 1970 každý obyvatel Spolkové republiky Německo v průměru více než 80 kilogramů konzumního mléka ročně. Údaje však nejsou úplné, protože nejsou k dispozici údaje za tehdejší Německou demokratickou republiku, tedy východní Německo. Na 1. června kromě Mezinárodního dne dětí připadá také Světový den mléka. Svátek vyhlásila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v roce 2001.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down