24.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotřeba masa v České republice klesá

Průměrná domácí spotřeba masa se u nás v posledních letech pohybuje kolem 80 kilogramů na osobu ročně, což je o 17 procent méně než v roce 1989. Podle odborníků spotřebu masa ovlivnil vývoj jeho cen i změny v životním stylu a tlak na zdravou výživu.

Výrazně od této doby v tuzemském jídelníčku ubylo hovězího. O něco méně se jí i nejrozšířenější vepřové. Stoupla naopak spotřeba drůbežího, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství.
Hovězí maso zaznamenalo od roku 1989 propad spotřeby o dvě třetiny a loni ho každý Čech snědl dle odhadů zhruba devět kilogramů. Jeho ústup je dán hlavně nárůstem cen proti minulosti. Nevýhodou v očích spotřebitelů bývá i náročnější a delší způsob přípravy, řekl k tomu předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud.
Největší odliv spotřebitelů zaznamenalo hovězí za poslední dobu v roce 2001, kdy se promítly obavy z takzvané nemoci šílených krav (BSE). Spotřeba se na předchozí úroveň přes mírné oživení již nevrátila a nyní dál klesá.
Naopak konzumace drůbežího se za posledních 17 let zdvojnásobila na loňských zhruba 26 kilogramů na osobu ročně, což je v rámci EU nadprůměr. Jeho popularitě nahrává to, že je podle odborníků již několik let nejlevnějším druhem masa na trhu. Relativně snadno se upravuje a často jsou vyzdvihovány i jeho dietetické přednosti.
Zhruba polovinu domácí spotřeby masa představuje vepřové, kterého se loni v Česku zkonzumovalo předběžně 41,5 kilogramu na hlavu. V roce 1989 to bylo podle statistiky 50 kilogramů. Obliba vepřového je v Česku podle Klouda dána hlavně tradicí.
Pokud jde o trendy ve způsobu konzumace masa, velkou oblibu v Česku získalo grilování. Řezníci se tomu přizpůsobují a rozšiřují nabídku speciálních výrobků pro tuto úpravu. Jinak se chutě spotřebitelů zásadně nemění, soudí předseda zpracovatelů.
Z dalších druhů masa Češi v průměru snědí asi tři kilogramy králíků, 600 gramů zvěřiny, 400 gramů koňského, kozího a skopového dohromady a také 100 gramů telecího na obyvatele ročně. U telecího je to od začátku 90. let pokles na čtvrtinu. Spotřeba ryb mírně roste a dosahuje zhruba 5,8 kilogramu na osobu ročně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down