01.02.2018 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotřeba ovoce v posledních letech narůstá, letos ji asi zbrzdí vysoké ceny jablek

Spotřeba ovoce v České republice jde v posledních letech trvale nahoru a přesahuje 80 kilogramů na osobu a rok. Letos však růst spotřeby zřejmě zbrzdí vysoké ceny jablek, které jsou způsobené jejich loňskou slabou úrodou v Evropě. Jablka jsou ovocem s nejvyšší spotřebou na úrovni 24 kilogramů na osobu. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Spotřeba ovoce po poklesu v letech 2010 až 2012 začala v roce 2013 trvale stoupat a v roce 2016 podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla 84 kilogramů na osobu a rok. Proti roku 2012 to představovalo nárůst o 12,6 procenta.
Spotřeba jablek mezi lety 2012 až 2016 vzrostla o 24 procent na 23,7 kilogramu na osobu a rok. Letos spotřebu jablek podle Ludvíka zcela jistě ovlivní jejich vyšší ceny. V polovině letošního ledna se kilogram jablek v obchodech podle ČSÚ v průměru prodával za 36,90 koruny, zatímco ve stejném období loni cena byla 29,16 Kč/kg. Zdražení tak činilo 27 procent. Nižší ceny jablek se dají čekat až s novou sklizní, řekl Ludvík.
Ceny jablek v ČR odpovídají situaci na evropském trhu, protože Česká republika je u jablek z více než poloviny závislá na dovozu. Loňská úroda jablek v Evropské unii ve výši 9,3 milionu tun byla třetí nejnižší za posledních 20 let. Proti normálnímu stavu chybí v Evropě pro zásobování trhu v prvním pololetí letošního roku asi 1,5 milionu tun jablek.
Za jablky ve spotřebě v ČR následují pomeranče a mandarinky, jejich souhrnná spotřeba mezi lety 2012 a 2016 vzrostla o 17 procent na 13,2 kilogramu. U banánů, které jsou na třetím místě, spotřeba vzrostla o šest procent na 10,7 kilogramu na osobu a rok. Ceny pomerančů a banánů meziročně vzrostly o osm a dvě procenta a letos v lednu se shodně pohybovaly v průměru na zhruba 32 korunách za kilogram.
Zatím nejvyšší spotřeba ovoce v ČR byla v roce 2009, kdy dosáhla 90,4 kilogramu ovoce na osobu. V následujících třech letech hospodářské krize lidé začali na nákupu ovoce šetřit, méně kupovali i výrobky z ovoce, například dražší vysokoprocentní džusy. Pokles spotřeby tehdy nepostihl jen domácí ovoce, ale dolů šla i spotřeba jižního ovoce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down