Spotřeba příměsí do bionafty vzrostla

Hrubá spotřeba takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako součást bionafty, v pololetí meziročně vzrostla o 13 procent na 68 837 tun. Domácí výroba vzrostla o zhruba 30 procent na 91tisíc tun. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Zvýšená výroba a spotřeba souvisí mimo jiné s červnovým navýšením povinného přimíchávání biosložek u benzinu z 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. Biosložka se podle evropské směrnice povinně přimíchává do nafty od září 2007 a do benzinu (bioetanol) od začátku roku 2008.
Domácí zpracovatelé vyrobili letos do konce června přes 20 tisíc tun FAME více, než činila hrubá spotřeba. Podíl vývozu se meziročně zvýšil. Loni šla na export necelá pětina výroby, letos to již byla téměř čtvrtina. Přes 10.000 tun vývozu mířilo do Polska, přes 6500 tun FAME dodali čeští výrobci do Rakouska a téměř 3500 do Německa. Několik desítek tun pak získalo Slovensko a Kypr.
Přijetí novely zákona, která navyšuje podíl biosložek u benzinu a nafty, provázely spory mezi výrobci biopaliv a jejich odpůrci. Zemědělci novelu přivítali, neboť pro letošní sklizeň rozšířili o zhruba 70 tisíc hektarů plochy polí osetých plodinami určenými k zpracování na biopaliva.
Naopak odpůrci nových pravidel tvrdí, že biopaliva jsou příliš drahá a škodí motorům. Patří mezi ně také prezident Václav Klaus, který novelu vetoval, sněmovna jej následně ale přehlasovala. Prezident argumentuje mimo jiné tím, že pozitivní či negativní dopady přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebyly ve svém souhrnu seriózně zhodnoceny.
Podle odborníků se zvyšování podílu biosložek může projevit zvýšením cen pohonných hmot maximálně do 20 haléřů na litr. Ceny benzinu a nafty ale v průběhu letních prázdnin u tuzemských čerpacích stanic trvale klesaly a mírně začaly růst až druhý týden v září. S biopalivy ale tento růst patrně nesouvisí, míní experti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *