11.10.2007 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotřeba vína je u nás podprůměrná

Letošní spotřeba vína v České republice dosáhne asi 17,5 litru na obyvatele, vloni to bylo o půl litru méně. O třetinu spotřeba vzrostla ve srovnání s rokem 1993, kdy průměrný obyvatel vypil 11,5 litru za rok. Přesto čeští spotřebitelé výrazně pokulhávají za celoevropským průměrem, který dosahuje 32 litrů na obyvatele za rok. Česká republika má tedy další prostor ke zvýšení spotřeby vína, uvedl tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Vyznavači vína jsou Francouzi, kteří spotřebují kolem padesáti litrů vína za rok. Spotřeba v Rakousku nebo Německu se pohybuje kolem celoevropského průměru, uvedl příklady z Evropy Půček. Dodal, že na Slovensku se ale od rozdělení republiky v roce 1993 spotřeba téměř nezměnila a stále dosahuje zhruba dvanácti litrů.
Jak potvrzují obchodní řetězce, zákazníci jeví zájem více o červená vína, která se prodávají v poměru s bílými 60 : 40. Zhruba stejný poměr se týká zahraničních a domácích vín. Kvalitě dávají přednost spotřebitelé především u bílých vín.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down