26.08.2002 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spoušť v zahradě Čech

Pole s úrodou čekající na sklizeň se po záplavách přeměnily ve spoušť. Na Litoměřicku voda pokryla 1300 ještě nesklizených hektarů, sdělil Tomáš Valina z litoměřické zemědělské agentury. Povodně v tomto okrese zasáhly podle Valiny přes 470 hektarů s obilím, zhruba 260 hektarů cukrovky, 76 hektarů chmelnic, 20 hektarů slunečnice. Obrovské škody způsobila velká voda v „zahradě Čech“ zelinářům, když potopila například 78 hektarů špenátu, 30 hektarů zelí, 60 hektarů petržele, 20 hektarů květáku.

Mezi nejvíce postižené patří a. s. Agrokomplex z Bohušovic nad Ohří, jíž jezero pohřbilo úrodu na 800 hektarech, což je zhruba polovina z obhospodařované výměry. “Na polních kulturách budou škody podle velmi předběžných propočtů kolem 25 milionů korun,” uvedl ředitel společnosti Jaroslav Zeman. Voda tam minulý týden opadla jen z některých zatopených ploch. “Zatím nevíme, zda bude možné sklízet třeba cukrovku. Uvidíme, co ukážou rozbory,” dodal.
Podle sdělení Státní veterinární správy ČR (SVS) lzezemědělské plodiny ze zatopených polí použít za podmínky, že nejsou kontaminovány či jinak narušeny, zejména plísněmi. “Zřejmě se však dají jen zkrmit hospodářským zvířatům,” uvedl mluvčí SVS Josef Duben a upozornil, že rizikové jsou samozřejmě oblasti v okolí průmyslových provozů, kde se používají jedovaté látky, a v blízkosti chemických továren. “V takovém případě a při podezření z kontaminace je nutné dát plodiny vyšetřit do některého ze Státních veterinárních ústavů,” zdůraznil Duben. Vážné nebezpečí podle něj hrozí i tam, kde voda a bahno stojí delší dobu a v parných dnech se mohou pomnožit plísně.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down