Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) dá letos do projektu obnovy mokřadů 1,6 milionu korun. Celkové náklady projektu rozloženého do roku 2022 činí 19,4 milionu. Záměr je podpořen prostředky z evropského operačního programu Životní prostředí. Správa parku tak reaguje na globální změny klimatu. Řekl to mluvčí parku Radek Drahný.
"Projekt je zaměřen na obnovu rašelinišť, rašelinných a podmáčených lesních společenstev," řekl. V první fázi jsou vytipovány plochy poškozených mokřadních ekosystémů. "Bude také navržen postup jejich obnovy a nastaven dlouhodobý monitoring. Chceme získat data, na základě kterých bude možné porovnat stav před provedením a po provedení obnovných prací. Finálním výstupem bude samotná obnova mokřadů," uvedl Drahný. Letos po odtání sněhu začne praktická část projektu. Odborníci zmapují aktuální stav mokřadů.
Jedním z hlavních cílu projektu je zachovat a případně obnovit funkci subalpínských mokřadů, které by měly podpořit obnovu lesních ekosystémů zejména v těch částech národního parku, jež byly v minulosti poškozeny imisemi. Severská rašeliniště jsou unikátními přírodními útvary na náhorních plošinách západních a východních Krkonoš a přilehlých svazích. Podle KRNAP jde přibližně o 60 rašelinišť o celkové ploše 268 hektarů. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - patří mezi nejvýznamnější mokřady světa. Ochranáři by v příštích pěti letech měli například vybudovat až 3000 přehrážek, které zpomalí odtok vody a zlepší tak koloběh vody v krajině.*