26.03.2018 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správa KRNAP dá letos na projekt obnovy mokřadů 1,6 milionu korun

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) dá letos do projektu obnovy mokřadů 1,6 milionu korun. Celkové náklady projektu rozloženého do roku 2022 činí 19,4 milionu. Záměr je podpořen prostředky z evropského operačního programu Životní prostředí. Správa parku tak reaguje na globální změny klimatu. Řekl to mluvčí parku Radek Drahný.

"Projekt je zaměřen na obnovu rašelinišť, rašelinných a podmáčených lesních společenstev," řekl. V první fázi jsou vytipovány plochy poškozených mokřadních ekosystémů. "Bude také navržen postup jejich obnovy a nastaven dlouhodobý monitoring. Chceme získat data, na základě kterých bude možné porovnat stav před provedením a po provedení obnovných prací. Finálním výstupem bude samotná obnova mokřadů," uvedl Drahný. Letos po odtání sněhu začne praktická část projektu. Odborníci zmapují aktuální stav mokřadů.

Jedním z hlavních cílu projektu je zachovat a případně obnovit funkci subalpínských mokřadů, které by měly podpořit obnovu lesních ekosystémů zejména v těch částech národního parku, jež byly v minulosti poškozeny imisemi. Severská rašeliniště jsou unikátními přírodními útvary na náhorních plošinách západních a východních Krkonoš a přilehlých svazích. Podle KRNAP jde přibližně o 60 rašelinišť o celkové ploše 268 hektarů. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - patří mezi nejvýznamnější mokřady světa. Ochranáři by v příštích pěti letech měli například vybudovat až 3000 přehrážek, které zpomalí odtok vody a zlepší tak koloběh vody v krajině.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down