Správa státních hmotných rezerv opravuje obří silo

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) opravuje v Blovicích na jihu Plzeňska druhé největší silo na obilí v ČR. Generální oprava přijde na 280 milionů Kč, byla nutná kvůli havarijnímu stavu technologie obřího zásobníku, kde stát skladuje obilí pro případ krizových situací. Oprava betonového sila s kapacitou 69 000 tun obilí, která skončí do žní 2019, se dotkne veškeré technologie, řekl předseda SSHR Pavel Švagr.

Kapacita 26 let starého sila se nezmění, pouze se výrazně zrychlí příjem obilí ze současných 480 tun za hodinu na 800 tun. Kolem sila by se tak už neměly tvořit fronty nákladních aut. Práce se provádějí za provozu, omezí je pouze žně. "Stavba není technicky ani technologicky jednoduchá. V ČR se sila dlouhodobě neopravují. Příští žně tu chceme mít hotovo a v září či říjnu zahájíme zkušební provoz," řekl Švagr.
Silo vlastní SSHR a provozuje ho podle dlouhodobé smlouvy blovická firma ZETEN s. r. o. Podle jejího generálního ředitele Vladimíra Česala se vymění veškeré technologie ve všech 12 patrech sila vysokého 65 metrů. "V havarijním stavu bylo všechno. Litinové roury, jimiž protéká obilí, jsou prošoupané. Museli jsme je často zavařovat," uvedl.
SSHR vlastní tři další sila, která jsou výrazně menší. Celková kapacita všech čtyř státních sil je přes 100 000 tun. "Další desítky skladů obilí, rozložených po celé republice, máme nasmlouvaných prostřednictvím našich dvou ochraňovatelů, což je právě firma Zeten a dále Navos ze skupiny Agrofert," uvedl Švagr. Smlouvy na dobu neurčitou byly uzavřené na začátku tohoto století.
Pokud by se dnes podobné silo stavělo na zelené louce, stálo by k jedné miliardě korun. Po žních je blovické silo většinou plné. SSHR ho využívá zhruba z jedné třetiny, zbytek farmáři, kteří nemají sklady, hlavně z jihu Plzeňska, části Rokycanska, Domažlicka i Strakonicka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down