Správa státních hmotných rezerv posílá na Ukrajinu tuny potravin

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) posílá na Ukrajinu další humanitární pomoc, jde o 127 tun potravin ze skladů správy rezerv. SSHR zajistí dopravu na Ukrajinu vlastní technikou. Řekl to předseda SSHR Pavel Švagr. Celkem SSHR Ukrajině pomohla vybavením a potravinami v hodnotě 120 milionů korun.

Potraviny na Ukrajinu správa posílá po domluvě s Ministerstvem zemědělství. Jde především o těstoviny, suché mléko nebo paštiky. Náklad tvoří 224 palet.  Zásilka obsahuje zhruba 20 tun paštik, 16 tun těstovin nebo téměř 90 tun sušeného odtučněného a plnotučného mléka. Celková hodnota pomoci je zhruba 14 milionů korun. O jejím poskytnutí rozhodla v minulém týdnu vláda.

„Jsem rád, že se nám v relativně krátkém čase podařilo dohodnout poskytnutí konkrétní potravinové pomoci pro lidi, kteří museli opustit své domovy a přemístili se do jiných částí Ukrajiny. Pomoc, o kterou mě před několika dny požádal ukrajinský velvyslanec, jsme ihned začali připravovat. Bylo nutné specifikovat konkrétní potřeby ukrajinské strany, s ohledem na situaci na místě jde o trvanlivé potraviny, jako jsou paštiky, těstoviny nebo sušené mléko. Celkem jde o více než 120 tun potravin,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Současná zásilka potravin není první pomocí Česka Ukrajině. Už dříve se na Ukrajinu posílalo zhruba 950 palet nejrůznějšího zdravotnického materiálu. Šlo například o tisíce lůžek, pacientských monitorů nebo injekčních stříkaček v hodnotě 85 milionů korun. Šlo o největší jednorázovou pomoc v historii českých rezerv. Zásoby se posílají také do krajů v ČR, jde především o přikrývky, spací pytle, karimatky, plastové příbory, jednorázové nádobí nebo respirátory FFP2. Vybavení se používá například v ubytovacích v centrech pro uprchlíky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down