Správa státních hmotných rezerv zrušila zakázku na cukr

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr rozhodl o zrušení zakázky za 25 milionů korun na obměnu zásob cukru. Důvodem jsou technické problémy v Národním elektronickém nástroji (NEN) pro zadávání veřejných zakázek. Švagr to uvedl na twitteru a SSHR o tom informuje na svém webu. Technický problém se dotkl zakázky na nákup krystalového cukru, informaci o problému obdržela SSHR v neděli. Správa uvedla, že kvůli chybě nebyly zveřejněny některé dokumenty zadavatelů a zároveň mohly být poškozeny některé soubory v již odeslaných nabídkách dodavatelů.

"Jelikož informace o této chybě byla správě doručena jen 13 hodin před koncem lhůty pro podání nabídek, nebylo již možné zajistit prodloužení této lhůty a vzniklou situaci napravit," uvedla SSHR. Zakázka na obměnu cukru bude podle ní v nejbližší době vyhlášena znovu ve stejném znění. Národní elektronický nástroj v pátek na svých internetových stránkách oznámil, že v důsledku mimořádné technické události mohou být některé dokumenty vložené do jeho systému od 1. ledna nedostupné. "Na nápravě intenzivně pracujeme a omlouváme se za komplikace," uvedl správce NEN. Provoz systému spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, využívání NEN je pro státní úřady povinné od poloviny loňského roku.
Národní elektronický nástroj je volně dostupná internetová aplikace. Byl spuštěn v roce 2015 a je druhou částí Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek. První součástí je systém e-tržišť. Mezi zadavatele z veřejné sféry patří například ministerstva, města, obce a sektoroví zadavatelé, například ČEZ. Zadavatelů zakázek má NEN ve svém registru téměř 1100, dodavatelů víc než 9800. Státní SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů. V jejích skladech jsou vedle potravin také zásoby obilí, ropy nebo technických zařízení. Nouzové zásoby ropy kryjí spotřebu státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí v případě potřeby vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down