Spustí web pro kontrolu původu alkoholu

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) ve středu spustí web certifikacelihovin.cz, kde bude možné dohledat certifikáty o původu lihovin. Má pomoci urychlit návrat alkoholu na pulty obchodů a do restauračních zařízení. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci unie. Web mohou také využít lidé, kteří si nejsou jisti původem alkoholu, který mají doma.

Web by měl dohledat původ lihoviny na základě informací z kolku, podle data výroby a dalších údajů na láhvi. Podle prezidenta UVDL Petra Pavlíka dostávají výrobci a prodejci od lidí o alkoholu každý den tisíce dotazů.
Zákaznici členů unie si budou pomocí webu moci vytisknout žádaný certifikát k dané lihovině včetně úředního ověření. „Pro širší veřejnost je to nástroj k tomu zjistit, zda lihovina, kterou mají doma, je originální,“ řekl ředitel Global Spirits Tomáš Otta.
Certifikáty v databázi na stránkách se budou vztahovat jen k výrobkům z roku 2012. „Pokud mají lidé doma ve svým zásobách alkoholy staršího data, patrně je v databázi nenajdou,“ uvedl Otta. Pak je podle něj nutné přečíst si informační část webu, která lidem poradí, jak původ lihoviny zjistit.
Pavlík upozornil, že mezi spotřebiteli je po otravách metylalkoholem znát větší obezřetnost a snaha zjistit původ nápojů. Po zmírnění prohibice klesla spotřeba tvrdého alkoholu a lidé se více zaměřují na známé značky, dodal.
Mezi politiky zaznívají návrhy na zvýšení spotřební daně za alkohol. Pavlík však nevěří, že by se tímto opatřením podařilo omezit černý trh s alkoholem. Lihoviny by po skončení zákazu prodeje neměly podražit, řekl.
Od minulého čtvrtka je po dvoutýdenní prohibici kvůli otravám metylalkoholem možné znovu prodávat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012. U novějšího alkoholu je nutné prokázat původ zvláštním certifikátem. Prodejci mají dva měsíce, aby potřebné dokumenty k alkoholu získali.
UVDL reprezentuje více než 81 procent trhu s lihovinami. Členy jsou Aromka Brno, Bohemia Sekt, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ a Stock Plzeň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *