Srnčata před sekačkami zachraňují drony, pomoci může i stát

Při záchraně srnčat ohrožených při kosení luk pomáhají v jižních Čechách i dobrovolníci s drony a termovizí. Když s jejich pomocí objeví srnče, zvíře vynesou, případně ho vyplaší. Jihočeská univerzita dělá tuto prevenci čtyři roky. Jihočeská agrární komora začala jednat s ministerstvem zemědělství o tom, aby v jižních Čechách s touto prevencí pomohlo. Novinářům to řekli zástupci školy a komory. Při senosečích v ČR ročně zahyne 50 000 až 60 000 srnčat.

Agrární komora chce zamezit ztrátám na zvěři při zemědělských pracích. Rozvíjí proto spolupráci se zemědělci, myslivci a Jihočeskou univerzitou, aby se zúčastnění i v návaznosti na aplikaci Senoseč online lépe naučili, jak plašit srnčata a drobnou zvěř z porostů, když do nich vjíždí sekačky. "Letos poprvé jsme oslovili ministerstvo zemědělství, protože v Jihočeském kraji máme nadprůměrné stavy srnčí zvěře, tak o to důležitější je dělat prevenci. Výstupem by měla být i metodika postupů a proškolování dobrovolníků, jak manipulovat se zvěří," řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Univerzita loni prozkoumala 250 hektarů, jedno srnče připadalo na 14 až 15 hektarů.
Škola dělá tuto prevenci čtyři roky. Dron s termokamerou stoupá do výšky 80 metrů. Jakmile najde zahřáté místo, klesá níž a buď tam zvíře je, nebo je tam prázdné místo zvané záleh. Prevenci s drony dělají dobrovolníci tři týdny v roce, najdou kolem 70 kusů nehybných srnčat. "Při jednom náletu pozemku je to 35 hektarů denně a vynášíme okolo 15 srnčat nehybných. Když naklesáme na záleh, jsou tam další kusy, které utečou, plus zajíci a bažanti, ty plašíme, aby byli před sekačkou ve střehu a pak případně utekli," řekl  Jakub Polenský ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, pilot dronu. Prevenci dělá ve volném čase.
Na monitorování zvěře jsou i pachové, zvukové či optické plašiče. Podle Štastné je také důležité, aby zemědělci sekali od prostřední části. V zemědělství může dron monitorovat škůdce, eroze i stavy drenáží. "Je to nejrychlejší a nejefektivnější způsob, ale žádná technika nenahradí základní komunikaci, pokud spolu zemědělci a myslivci nebudou spolupracovat," řekla Šťastná.
Myslivci říkají, že dron s termovizí je jediný efektivní způsob při záchraně srnčat před senosečemi.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down