Srpnová inflace v eurozóně zůstala na jednom procentu

Míra inflace v eurozóně v srpnu činila jedno procento, stejně jako v červenci. Ve své konečné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. V celé EU pak inflace ve druhém prázdninovém měsíci zůstala na 1,4 procenta. Statistika tak potvrdila obavy Evropské centrální banky (ECB), která chce s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.

Vedení ECB minulý týden oznámilo nová prorůstová opatření, mezi nimiž je snížení depozitní úrokové sazby o 0,1 procentního bodu na nové minimum minus 0,5 procenta. Centrální banka zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 517 miliard Kč) měsíčně. ECB již prostřednictvím předchozího programu nákupů dluhopisů, který skončil loni v prosinci, napumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze v hodnotě 2,6 bilionu eur (zhruba 67 bilionů Kč).  Inflace za červenec a srpen je nejnižší od listopadu 2016. Před rokem v srpnu byla meziroční inflace v eurozóně na 2,1 procenta a v celé EU ještě o desetinu procentního bodu výše.
Nejnižší meziroční inflaci zaznamenalo v srpnu Portugalsko, kde se dostala na minus 0,1 procenta, následované Řeckem a Španělskem. Na opačném konci bylo Rumunsko s hodnotou 4,1 procenta, za ním se pak řadí Maďarsko, Nizozemsko, Litva, Slovensko a Česká republika, kde inflace spotřebitelských cen stejně jako v sousedním Polsku dosáhla 2,6 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down