Srpnové průtoky v řekách byly mírně nadprůměrné

Srpnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 116 procent obvyklého stavu. Pokud jde o takzvanou vodnost, byla situace podle odborníků příznivá. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Jana Ivančicová a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 68 měrných stanicích. Srpnové průtoky odpovídaly 116 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010. U většiny sledovaných vodních toků byla jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem, šlo o 62 stanic. "Průtoky na těchto stanicích byly většinou těsně pod měsíčním průměrem. Zbylých šest stanic bylo nad normálem," uvedli hydrometeorologové. Hydrometeorologové od loňského léta zaznamenávali pravidelně nadprůměrné průtoky v řekách, výjimkou byl až letošní březen a duben. Například loni v červnu dosáhly 215 procent, v červenci stejně jako v září 163 procent, v srpnu 157 procent. V říjnu to bylo 485 procent a v listopadu 238 procent. Loni na jaře byla situace oproti zbytku roku opačná, například březnové hodnoty odpovídaly 37 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku. Letos v březnu to bylo 63 procent, v dubnu 57 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down