14.06.2000 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SRS zpřísní kontrolu okrasných rostlin

Od čtvrtka 15. června zpřísní Státní rostlinolékařská správa (SRS) kontrolu dovážených nebo převážených okrasných rostlin a zeleniny do České republiky kvůli riziku zavlékání virů nekrotické skvrnitosti netýkavky a bronzovitosti rajčete. Potvrdil to dnes Josef Rousek ze SRS.

Oba druhy virů jsou nebezpečné hlavně tím, že mají extrémně
široký okruh hostitelských rostlin, přičemž ohrožují zejména
produkci skleníkové zeleniny a skleníkových okrasných rostlin. Zásilky rostlin a rostlinných produktů ze zemí s výskytem virů bude proto SRS kontrolovat povinně všechny, z ostatních zemí projdou kontrolou jen napadené rostliny.
Dovozce bude povinen před dovozem požádat SRS o posouzení vhodnosti místa vykládky a doklad pak předložit při vstupní dovozní kontrole. Zároveň si dovozce musí zajistit v místě kontroly originál rostlinolékařského osvědčení, protokol o
poukázání zásilky do vnitrozemí ČR vydaný při vstupní kontrole a další doklady potřebné k identifikaci.
Výsledek testování bude znám do sedmi pracovních dnů, u hlíz však může být kontrola protažena až na jeden měsíc. Do ukončení kontroly nebude moci majitel se zásilkou volně nakládat.
V posledních dvou letech u nás byly zaznamenány již tři výskyty nekrotické skvrnitosti netýkavky. Většinou byl výskyt vázán na dovoz okrasných rostlin ze zahraničí a napadené rostliny byly zničeny. Zavlečení chorob do ČR je možné dovozem např. z Polska, Belgie, Francie, Holandska, Itálie, Německa, Španělska, Británie, USA, Kanady a dalších zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down