06.10.2015 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stádo milovických koní se má na jaře rozrůst o první hříbata

Stádo divokých koní vypuštěné do části bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku by se na jaře příštího roku mělo rozrůst o první hříbata. Klisny se připravují na zimu, okusují ovoce ze stromů a zakulacují se. Většina by měla být březí, sdělil ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Úkolem divokých koní dovezených v lednu z anglického Exmooru, kde žijí od nepaměti ve volné přírodě, je spásat agresivní trávu a přispět tak v Milovicích k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev.

Bohaté porosty travin v tomto období doplnilo dozrávající ovoce na stromech a keřích. "Koně nejdříve okusovali ovoce přímo ze stromů. Nyní už jsou všechny spodní větve 'sklizené', a tak pravidelně ráno a v podvečer systematicky obcházejí všechny ovocné stromy, které mají perfektně zmapované, a žerou uzrálé plody, které spadnou na zem. Přes den zase obírají zralé šípky z růží," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR. Klisny jsou podle něj dobře živené, což poněkud znesnadňuje posouzení březosti. Návštěvníci by je ale rozhodně neměli přikrmovat, mohli by je tak ohrozit na zdraví i na životě.
Pestrá a bohatá strava není jediným důvodem, proč se klisnám zakulacují břicha, většina podle Dostála čeká hříbata. "Momentálně lze ještě těžko zvenčí rozpoznat, která klisnička je březí a která ne, neboť vývoj hříběte v děloze trvá dlouhých jedenáct měsíců. Nicméně podle optimistických odhadů můžeme na jaře příštího roku, počínaje březnem, očekávat první přírůstky," uvedla etoložka Martina Komárková z Výzkumného ústavu živočišné výroby a Univerzity Karlovy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down