29.10.2002 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stále skromný rozpočet

Vláda minulý týden schválila návrh státního rozpočtu pro příští rok, ze kterého vyplývá, že rozpočet ministerstva zemědělství by měl být proti letošku asi o 1,52 miliardy korun vyšší. Přesto však toto zvýšení považují někteří představitelé zemědělských nevládních organizací za nedostatečné.

Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase dosáhne resortní balík finančních prostředků pro příští rok 14,447 miliardy korun. Je v něm zahrnuto i dodatečných 700 milionů korun na pozemkové úpravy a 200 milionů na obnovu rybníků, poškozených povodněmi. SZIF bude disponovat částkou 4,73 miliardy koruny a rozpočet PGRLF bude činit 1,4 miliardy korun, tedy o něco málo více než v roce 2002. Výrazně budou zvýšeny prostředky na program Sapard z loňských 150 na 500 milionů korun. Podle ministra je úspěchem, že vláda i při razantním snížení rozpočtového schodku ze 157 na 111 miliard korun resortu zemědělství přidala. „Navýšení agrárního rozpočtu v době, kdy většina resortů byla nucena učinit výrazné škrty je důsledkem toho, že kolegové ministři slyšeli na můj argument, že situace zemědělců je v letošním roce kritická vlivem propadu farmářských cen a že popovodňová opatření jsme v první fázi financovali pouze z vlastních zdrojů,“ říká ministr.
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského je však zvýšení rozpočtové kapitoly MZe naprosto nedostatečné. Zemědělské podniky často nejsou schopny platit závazky, protože farmářské ceny letos výrazně propadly. Pokud se budou chtít udržet, musejí šetřit, tedy propouštět a snižovat mzdy, uvedl. "Budeme muset vypovědět kolektivní smlouvu vyššího stupně a pro příští rok začít jednat o snížení mezd v zemědělství," dodal.
To potvrzuje i vedoucí tiskového oddělení ministerstva zemědělství Pavel Kovář, když říká, že „meziroční zvýšení rozpočtové kapitoly MZe by bylo za standardních podmínek a standardního stavu našeho zemědělství uspokojivé, vzhledem k současnému propadu však na pokrytí potřeb a požadavků zemědělců stačit nebude“. Podle Kováře lze pro příští rok očekávat v zásadě stejnou strukturu dotačních titulů, jako v letošním roce. Důraz však bude kladen především na dotační tituly, které jsou kompatibilní s dotačními tituly společné zemědělské politiky EU a zůstanou zachovány i po vstupu České republiky do unie. „Jde o to, aby podnikatelé měli u těchto podpor dlouhodobou jistotu, že se dotační politika nezmění a mohli tomu přizpůsobit svoje záměry,“ řekl. Jak řekl ministr Palas, nehodlá MZe v příštím roce nijak zásadně počet dotačních titulů rozšiřovat. U některých titulů se však změní objem prostředků, například bude snížena podpora mladých farmářů z loňských 150 na 20 milionů korun, a příspěvek do nákazového fondu a dotace zemědělského pojištění ze 100 na 50 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down