02.06.2005 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stanovisko k dvojímu "ne" ústavní smlouvě

Společné prohlášení předsedy Evropského parlamentu Josepa Borrella Fontellese, předsedy Evropské rady Jean-Clauda Junckera a předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa k výsledkům referenda o Smlouvě o Ústavě pro Evropu v Nizozemsku:

Občané Nizozemska se stejně jako voliči ve Francii rozhodli říci ratifikaci Ústavní smlouvy své ne.
Respektujeme toto rozhodnutí. Výsledek demokratické volby v Nizozemsku přichází po rozsáhlé a intenzivní debatě a zaslouží si podrobnou analýzu, na kterou si musíme vyhradit potřebný čas.
Zůstáváme přesvědčeni, že Ústava učiní Evropskou unii demokratičtější, výkonější a silnější a že všechny členské státy musí mít možnost se k Ústavní smlouvě vyjádřit.
Čtrnáct členských států, které ještě neměly příležitost dokončit svůj ratifikační proces, se dnes musí vyrovnat se situací, kdy devět členských států sice Ústavní smlouvu již ratifikovalo, ale dva ji odmítly. Z tohoto důvodu se předsednictví rozhodlo, že zasedání Rady naplánované na 16. a 17. června by mělo provést vážnou kolektivní analýzu vzniklé situace.
Vnímáme názor, který nám k evropskému projektu sdělili občané Francie a Nizozemska, a bereme jej na vědomí. Evropské orgány budou naslouchat obavám evropských občanů a společně o nich diskutovat, aby na ně mohly náležitě reagovat.
Jsme pevně přesvědčeni, že společně a v partnerství s národními vládami, evropskými orgány, politickými stranami, občanskou společností přijdeme na to, jak posunout Evropskou unii vpřed směrem k trvalému konsensu v otázce její identity, cílů a prostředků. Protože Evropa jde dál a její orgány budou i nadále plně fungovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down