24.01.2007 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stanovisko Zemědělského svazu ČR k programovému prohlášení vlády

V prohlášení ve vztahu k zemědělství postrádáme adekvátní zastoupení toho, co chce vláda dělat ve vztahu k zemědělství a ke společné zemědělské politice Evropské unie. Jde o velmi významný ústup proti předchozím vládním prohlášením.

Prohlášení nezaujímá žádné stanovisko k potravinářskému průmyslu, který je nejslabším článkem agroprůmyslového komplexu (dosud nebyl dostatečně restrukturalizován, často pracuje s nadměrnými náklady pro nízké využití kapacity). Není preferována podpora efektivního zhodnocení zemědělské produkce a růst exportu s cílem omezovat záporné agrární saldo.
Souhrnně lze konstatovat, že část prohlášení k zemědělství neobsahuje jasná politická sdělení pro zemědělskou prvovýrobu, nezajímá jasné stanovisko k rovnému přístupu ke všem formám podnikání v zemědělství, tj. nestanovovat omezení maximální výše podpor na farmu či podnik.
Zemědělstvím se také zabývá část EU, mezinárodní spolupráce a bezpečnost. V rámci českého předsednictví EU jsme očekávali, že vláda se zasadí o rychlejší srovnání podnikatelských podmínek českých zemědělců s zemědělci původní EU-15, pro nás důležitější a realističtější věci než diskuse o aktuálním dopadu společné zemědělské politiky na jednání WTO či záměr podporovat kroky vedoucí k omezení negativních dopadů společné zemědělské politiky EU na rozvoj světového trhu.

V opatřeních a záměrech vlády ve vztahu k zemědělství dále chybí:
 Vytvoření podmínek pro udržení, respektive růst rozměru českého zemědělství, zejména podporou nepotravinářského a energetického využití zemědělské produkce. Prohlášení nehovoří o potřebě přijmout potřebnou legislativu pro podporu výroby bioetanolu, metylesteru řepkového oleje (MEŘO) a bioplynu.
 Zajištění spravedlivé soutěže českým zemědělcům v rámci EU včetně jasné formulace dorovnání platby top-up na 30 % a zajištění dofinancování Evropské zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) ze státního rozpočtu.
 Zjednodušení čerpání finančních prostředků Evropské unie z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova s cílem překonat technologické a strukturální zaostávání českého zemědělství a venkova.
 Zjednodušení a zprůhlednění stávající agrární a environmentální legislativy a především, nepřekračovat požadavky v ní obsažené nad rámec směrnic a nařízení Evropské unie. Vyjednat s Evropskou unií prodloužení termínů stanovených na splnění agroenviromentální legislativy a odložit zahájení cros-compliance i přechod na platby na farmu o dva roky.
 Zajištění činnosti PGRLF, tj. mimo jiné přijmout systémová opatření ke zmírnění důsledků rostoucích rizik zemědělské výroby podporou pojistného a vytvořením fondu podpor.
 Legislativní ochrana zemědělců, potravinářů a spotřebitelů před nekalými praktikami některých obchodních řetězců.
 Podpora sdružování zemědělců do funkčních odbytových družstev a jejich nadstavbových organizací.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down