Starokladrubský svátek

Jedinečnou podívanou poskytl tuto sobotu Národní hřebčín Kladruby nad Labem všem příznivcům koní, a to nejen starokladrubských. Podle odhadu pořadatelů se Velkého jezdeckého dnu, uspořádaného také při příležitosti 425 let trvání hřebčína, zúčastnilo 5000 lidí a skutečně se bylo na co dívat.

Dopolední předvádění plemenných koní na nádvoří hřebčína bylo rozhodně zajímavé pro chovatele, odpolední program zaujal každého. Po slavnostním zahájení s praporečníkem a trubači následoval nepřetržitý proud koní a jezdců. Po ukázkách různých typů zápřeží předvedli svoje dovednosti učni Středního odborného učiliště v Kladrubech nad Labem, dřívější mistři opratí ukázali svoje zkušenosti v zrcadlovém parkuru spřežení a po nich krásné dívky v historických kostýmech a dámských sedlech uchvátily publikum elegantním barokním ježděním. Zlatě se v odpoledním slunci zaleskli koně Kinských a po ukázce hbitosti při voltiži předvedli pardubičtí policisté, jakým nástrahám musí odolávat policejní kůň, jak jinak než starokladrubský. Na plameny, výstřely či vržené předměty smí jinak plaché zvíře reagovat nanejvýše střihnutím ucha.
Následovala vynikající čtverylka osmi vraných a osmi bílých strarokladrubáků s jezdci v historických kostýmech, koňský fotbal, poníci, odvážná uherská pošta, kdy jezdec stojí na hřbetech dvou koní a ovládá tři další a předvedli se také soukromí chovatelé těchto ušlechtilých zvířat.
Když se pod tribunami přehnalo tryskem čtyřicetihlavé stádo starokladrubských klisen, lidé ani nedýchali a slyšet bylo jen dunění kopyt a práskání bičů „honáků“. Pořadatelé správně odhadli, že pohled na rychlá a nespoutaná zvířata zanechá v divácích hluboký dojem. To už se ale také blížil konec a s ním zlatý hřeb celé akce – šestnáctispřeží bílých starokladrubských hřebců, které z kozlíku na 300 metrech opratí ovládal Petr Vozáb.
Je mnoho neopakovatelných zážitků, pro Velký jezdecký den však existuje výjimka – v soboru 3. července budou mít druhou šanci ti, co ho tentokrát promeškali. Přijdou sice o pohled na zlatý kočár tažený čtyřspřežím starokladrubských běloušů Dánské královské stáje, kteří se krátce přijeli podívat do svého rodiště, ale jinak je čekají prakticky ty samé zážitky, jako jejich šťastnější předchůdce.

Šestnáctispřeží u nás dlouho nebylo vidět

Čtverylku černých a bílých koní trénovali zaměstnanci hřebčína tři měsíce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *