Starostové bojují se suchem obnovením historických polních cest

Obnovením historických polních cest chce hnutí Starostové a nezávislí zefektivnit boj se suchem na obecní úrovni. Cesty rozdělují široké polní lány a zmírňují půdní erozi. Na tiskové konferenci ve sněmovně to řekli první místopředseda STAN Jan Farský a místostarosta Spáleného Poříčí na Plzeňsku Pavel Čížek. Do projektu s názvem 1000 a jedna cesta pro naši krajinu se dosud zapojilo více než 100 českých obcí a měst.

"Mnohé velké lány jsou přetnuty obecními cestami. Stačí se buďto dohodnout se zemědělcem, nebo v krajním případě vypovědět smlouvu na parcelu, a obrovské lány přetnout cestami, které tam historicky byly, plnily svoji roli dopravní a dnes budou plnit roli zmenšení lánů," uvedl Farský. Podle něj vláda řeší pouze následky, nikoli příčiny sucha.
"Každá obec má svůj katastr, který se historicky vytvářel a někdy v 19. století se to zapsalo do map. Součástí byly mimo jiné obecní půda a cesty, které byly převedeny do vlastnictví obcí začátkem 90. let. V každém katastru každá vesnice má určitou síť cest, které tam historicky zůstaly a v současné chvíli jsou rozorány nebo z nich zbývají jenom kousky a ve velkých polích cesty zmizely," doplnil Čížek.
Řešením je podle něj cestu zatravnit a tím pole rozdělit. "Prostě to jen oznámíte na katastr, že jste udělali trvalý travní porost," řekl. Nejdražší položkou je, že musí cestu vytyčit geodet, podle Čížka jsou náklady v tisících až desítkách tisíc. "Vlastní realizace zasetí 20 až 30 kilogramů trávy na celý hektar je zanedbatelná položka," dodal.
Podle Čížka mají starostové další nápady na trvalá opatření proti suchu. Zmínil se například o podpoře meziplodin, aby nebylo pole po sklizni až do zimy holé. "Je to v gesci ministerstva zemědělství, které když zemědělcům připlatí, aby všude po sklizni zaseli meziplodiny, tak bude úplně jinak vypadat vodní režim a vypařování," konstatoval.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down