Stát asi bude moci nabízet za pozemky pro rezervu půdy tržní ceny

Stát asi bude moci nabízet tržní cenu za pozemky, které bude chtít koupit kvůli udržení státní půdní rezervy. Předpokládá to vládní novela zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), kterou postoupila sněmovna po druhém čtení do závěrečného schvalování. Za současného stavu pozemkový úřad podle vlády není schopen konkurovat trhu.

Poslanci podali ve druhém čtení jediný pozměňovací návrh. Pirát Jan Pošvář chce, aby celková výměra státní půdní rezervy nesměla klesnout pod 100 000 hektarů místo současných 50 000 hektarů. Sněmovna bude moci předlohu schvalovat nejdříve za dva týdny.
Stát také získá přednostní právo na pozemky, které se převádějí z rezervy pro hospodaření SPÚ do rozvojových programů, jež schválila vláda. Nově bude podle novely také možné zařadit pozemky do veřejných nabídek opakovaně. Měl by se zjednodušit převod půdy organizačním složkám státu nebo státním organizacím a podnikům, které je potřebují pro rozvojové programy, pozemky by už neměly procházet účetnictvím ústředního správního úřadu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down