21.12.2015 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát bude moci zakazovat pěstování GMO povolených v EU

Stát asi dostane možnost zakázat pěstování geneticky modifikované plodiny, která je povolená v Evropské unii. Dnes změnu zákona, kterou navrhlo ministerstvo životního prostředí, odsouhlasila vláda. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice schválená v březnu, ČR by ji ale zatím kvůli chybějící legislativě nemohla využít.

V Česku se pěstuje pouze GM kukuřice, její plochy se ale stále snižují. V letošním roce její výměra klesla skoro o polovinu na necelých 1000 hektarů. Zákaz nebo omezení pěstování by se dával jako nařízení vlády, píše se v důvodové zprávě k novele. Stejně tak i v EU je k pěstování podle Jany Taušové z MŽP povolena pouze jedna geneticky modifikovaná plodina, a to kukuřice MON810 firmy Monsanto, která je odolná vůči poškození housenkami zavíječe kukuřičného. "V roce 2015 činila celková plocha osetá v ČR GM kukuřicí MON 810 pouze 996,97 hektaru. Pěstovalo ji jedenáct zemědělců. Sklizená GM kukuřice se používá do bioplynových stanic nebo jako krmivo přímo na farmách," řekla Taušová. V příštím roce se podle ní očekává další pokles plochy.

Novela také ruší povinnost oznamování každého nového GMO, který je hodnocený jako nejméně nebezpečný, na uzavřených pracovištích jako jsou například vysoké školy, nemocnice nebo biotechnologické firmy. Jde tedy o použití v laboratořích pro výzkumné účely.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down