06.04.2016 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát by měl chránit trh před dovozy

V rámci letošních zemědělských veletrhů proběhla na brněnském výstavišti řada přednášek a diskusí věnovaných nejrůznějším tématům, jimiž žije naše zemědělství. Jedním z míst, kde se mohli návštěvníci Techagra dozvědět něco nového a kde mohli svoje názory prodiskutovat s politiky i zemědělskými odborníky, byl pavilon H, v němž byla umístěna rozlehlá expozice společnosti Agrofert Holding. Právě zde probíhala každý veletržní den tzv. Agrofert fóra, kde byl jedním z prvních diskutujících i místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš.

Hned v úvodu svého vystoupení Babiš odmítl diskutovat o přístupu vlády k zemědělství s poukazem na svůj střet zájmů, z něhož ho, podle jeho slov, novináři obviňují. Nicméně konstatoval, že si toto odvětví i přes současné problémy u nás vede dobře.

Na dotaz našeho listu, proč vláda při stanovení pravidel pro rozdělení kompenzací za škody způsobení loňským suchem, zvýhodnila nejmenší zemědělské podniky na úkor podniků středních a velkých, ministr uvedl, že se jednání kabinetu v tomto bodě neúčastnil, právě kvůli možnému střetu zájmů, a s poukazem na to, že nezná detaily tohoto rozhodnutí, odmítl rozhodnutí vlády komentovat.

Současně však vyjádřil podiv nad tím, že ministerstvo zemědělství vyhlásilo tendr na propagaci značky Klasa v celkové hodnotě téměř za 300 milionů korun, v němž zvítězili minulý týden čtyři agentury.

"Nevím, za co jsou tyhle peníze, ani kdo to všechno potřebuje. Myslím, že tyto peníze by měli dostat spíš zemědělci než agentury, protože na ochutnávky dávat 300 milionů, a to ještě mimo prostor v médiích, je celkem dost. Já teď soutěžím zakázku na reklamu v médiích pro elektronickou evidenci tržeb. To bude kampaň na půl roku a myslím, že jsme to vysoutěžili někde kolem 30 milionů korun," řekl Babiš.

Ministr financí ve svém vystoupení především hodnotil své dvouleté působení ve vládě. Konstatoval mimo jiné, že jen za první čtvrtletí letošního roku byl přebytek státního rozpočtu rekordní a to 43,6 miliardy korun, a  dluh státu se ke konci roku 2015 snížil o deset miliard korun. Podle jeho slov je tak Česká republika jednou z nejméně zadlužených zemí v Evropě

"Já řídím resort financí jako firmu, stát není samozřejmě firma, ale je to velká škoda. Právě rodinné firmy by měly být základem podnikání a základem státu," řekl ministr.

Babiš také kritizoval snadný přístup zemědělských komodit vyráběných v zahraničí na náš trh. Podle jeho slov se má každý stát postarat o bezpečnost svých lidí a má „být schopen je nakrmit“, což v minulosti naši politici podcenili. A je třeba tuzemský trh bránit před dovozy, pokud to nepůjde jinak, třeba i netarifními překážkami.

Pokud jde o možnost snížit DPH u potravin, na úroveň srovnatelnou se sousedními státy, uvedl ministr, že by to pro státní rozpočet nebyl zásadní problém, nicméně vyjádřil určité pochybnosti o tom, že snížení této daně automaticky přinese pokles cen potravin. "My jsme například snížili DPH u léků a jejich cena se nezměnila, takže tyto peníze zůstaly u výrobců a distributorů léků," vysvětlil Babiš.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down