10.12.2002 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát chce nahradit ztráty

Letošní ekonomické problémy rolníků, způsobené hlavně propadem farmářských cen, nižší úrodou a nepřízní počasí, chce ministerstvo zemědělství řešit poskytnutím peněz a oddlužením. Minulý týden to řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Z celkové sumy 7,69 miliardy resort zatím letos na dotacích vyplatil 5,6 miliardy korun korun. Z podpor mimoprodukčních funkcí na základě nařízení vlády č. 505/2000 Sb. poskytne 2,86 miliardy korun. Z toho 93 procent již rolníci dostali v podobě dvou záloh. Podpora prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu letos podle Palase přesáhne devět miliard korun. SZIF dotuje mimo jiné vývoz mléčných výrobků částkou 2,2 miliardy korun, vývoz jatečného skotu 350 miliony, vyplácí 1,6 miliardy korun na podpory za uvedení půdy do klidu a podpořil intervenčním nákupem cenu pšenice.
Na řešení povodňových škod poskytuje půjčky Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond v celkovém objemu 202 milionů korun. Zatím schválil 144 žádostí v objemu 59 milionů korun a z nich je u 105 klientů podepsána smlouva a na jejich účtech bylo připsáno 31 milionů korun. Na nenávratné výpomoci má MZe 600 milionů, z toho pro zemědělce 400 milionů korun, ze kterých již bylo 330 vyplaceno. Dalších 450 milionů na tento účel získalo ze státního rozpočtu. „Tady chceme zvýhodnit tu skupinu zemědělců, která byla při povodních nejméně poškozena, protože jsme je v předchozích náhradách velmi znevýhodnili. Jde o ty, kteří byli poškozeni do třiceti procent,“ řekl ministr.
Některé splátky rolníkům kvůli záplavám prominul Pozemkový fond, další oddlužení zemědělců chce ministerstvo řešit částečným prominutím splátek úvěrů na trvale se obracející zásoby a generálním pardonem pro bezúročné půjčky. „Návrh řešení u trvale se obracejících zásob jsme postoupili ministerstvu financí a je připravován pro jednání vlády. Jsme stále toho názoru, aby bylo zaplaceno pouze 30 procent jistiny plus plnění k určitému datu – a zbytek se prominul,“ vysvětlil Palas s tím, že pro podnikatele bude výhodnější, když se tato problematika bude řešit až v účetnictví roku 2003.
Přestože zemědělci hovoří o propadu letošních příjmů o 20 miliard korun, ministerstvo jej zatím odhaduje na něco přes deset miliard korun. „Stav meziročního poklesu produkce vlivem poklesu cen zemědělských výrobců je zatím 91,6 procenta. Desetiprocentní výpadek představuje asi 10 miliard korun plus inflaci,“ říká ministr a dodává: „Máme připravený model kompenzace ztrát zemědělců z prokazatelných důvodů, například za nevyvezené obilí. Dodatkem usnesení vlády bychom mohli zvýšit úroveň plateb na půdu uvedenou i neuvedenou do klidu a děláme kroky k možnému navýšení rozpočtu SZIF.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down