Stát chce snížit poplatek za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu

Stát sníží poplatek za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu, chce tak vyjít vstříc investorům v průmyslových zónách. Ministerstvo životního prostředí již připravuje příslušnou novelu zákona, hotova má být do konce roku. Po pražské konferenci Podpora investic v ČR to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Současná výše poplatku některé investory od vstupu do průmyslových zón odrazuje.

Pokud chceme, aby se firmy rozšiřovaly, aby mohly nabírat nové zaměstnance, tak k tomu potřebují určitý prostor, uvedl Sobotka. Podle něj Nečasova vláda tento poplatek dramaticky zvýšila plošně tak nešťastným způsobem, že tím téměř zastavila jakékoli rozšiřování výrobních podniků a příchod nových investorů.
Podle Sobotky jde o jeden z kroků, jakým vláda vyjde vstříc novým investorům. Vláda by podle něj ráda pro stávající připravené průmyslové zóny snížila tento poplatek za vynětí půdy ze zemědělského průmyslového fondu.
Poslední změny ve způsobu určování odvodů a jejich sazeb pochází z roku 2011. Novela výrazně zvýšila odvody za odnětí půdy. Změny nastaly i v rozdělení výnosů z odvodů, 75 procent je příjmem státního rozpočtu, 15 procent rozpočtu Státního fondu životního prostředí a deset procent rozpočtu obce, v jejímž obvodu se odnímaná půda nachází.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down