18.11.2008 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát chystá žaloby na lesní firmy

Nejméně třem soukromým lesnickým firmám hrozí žaloby v hodnotě mnoha milionů korun. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na výrobního ředitele státního podniku Lesy ČR Jiřího Černíka. Podle něj jde zatím o společnosti Forst Moravia, Lesní společnost Jihlava a podnik Less & Forrest.

"Zatím už v osmi případech firmy nesplnily podmínky smluv, které s námi mají uzavřeny na lesnické práce. Proto po nich budeme vymáhat odškodné. Pokud se nedohodneme, budeme muset přistoupit až k žalobám," řekl deníku Černík. Případy neplnění smluv se podle něj množí. Náš další postup analyzujeme. Žaloby jsou sice poslední možnost, jak vymoci náhradu škody - ale když se spory nevyřeší do konce roku, sáhneme k nim, potvrdil Černík.
"Společnosti nám teď vyčítají, že kvůli jejich potížím s plněním smluv nedostávají jejich zaměstnanci zaplaceno," řekl deníku mluvčí Lesů ČR Radek Drahný. Doplnil, že pro některé z nich to opravdu může být i likvidační záležitost, ale Lesy ČR na nich peníze vymáhat musí, jinak by podnik sám porušil zákon.
Práce ve státních lesích podle mluvčího zatím ohroženy nejsou, výpadky firem podnik pokrývá vlastními silami a vzápětí na dotčená území vypisuje nové soutěže. Nabídky zájemců v těchto nových zakázkách jsou ale už nižší než v původních smlouvách. Právě tento rozdíl Lesy nyní vyčíslují, a budou ho požadovat jako náhradu škody od firmy, která od smlouvy ustoupila.
Firmy poukazují na to, že v uplynulých měsících prudce spadly ceny dříví a nemohou proto údajně dodržet podmínky předtím uzavřených smluv, za nichž pro Lesy pracují. "My proto žádné náhrady Lesům nedáme," uvedl šéf společnosti Less&Forrest Jan Mičánek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down