28.08.2002 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát dá na nové domy

O stovky domů přijdou v důsledku záplav obyvatelé obcí v České republice. Řada z nich však může ještě do konce roku získat dům nový. Umožní to projekt, který na návrh ministra zemědělství Jaroslava Palase schválila vláda a který ministr představil minulý týden starostům nejvíce poničených obcí v Jihočeském kraji.

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci z ministerstvem pro místní rozvoj a Asociací výrobců montovaných staveb připravilo projekt výstavby levných rodinných domků, které by financoval stát. Podle Palase nejde v žádném případě o provizorium ale o plnohodnotné bydlení. Cena jednoho rodinného domku v základním provedení by neměla přesáhnout 1,3 milionu korun. Z této částky uhradí stát 150 tisíc korun, formou nevratného příspěvku, dalších 850 tisíc poskytne ve formě půjčky se splatností 20 let a čtyřprocentním úrokem. Zbývajících 300 tisíc korun představuje dodávka stavebního dřeva od státního podniku Lesy ČR pro výrobce montovaných domků, což výrazně zlevní výstavbu.
Rozhodnou-li se starostové postižených obcí přijmout tento projekt, budou muset pro nové domy připravit základovou betonovou desku včetně připojení na vodu elektřinu a odpad. Stavební firma je pak podle Palase schopna na tyto základy postavit dům do čtrnácti dnů.
Nové domy by měly stát na pozemcích, které voda neohrožuje. Jestliže takové lokality obec nemá, může je na základě dohody ministerstva zemědělství a Pozemkového fondu ČR získat výměnou za své parcely v záplavových oblastech nebo bezúplatně. Vedle toho si budou moci starostové vybrat podle vlastního uvážení výrobce montovaných domků, který nové domy na jejich katastru vybuduje. Zatím jsou do projektu zapojeny tři dodavatelské firmy. „Jakmile se představitelé obcí rozhodnou, že náš návrh přijmou, jsem schopen hned v následujících dnech poslat již vyčleněné odborníky z ministerstva, kteří by stavby zúřadovali“ řekl ministr. Jakým způsobem převedou nové domky jednotlivé obce na obyvatele, bude záležet na nich. Mohou je například prodat formou dlouhodobých splátek. Pro samotné obyvatele by to znamenalo měsíčně platit zhruba 3500 korun, což je při příjmech průměrné rodiny snesitelné.
Přestože bude pomoc státu při výstavbě nových domů výhodná, nebudou ji podle Palase někteří, zejména starší občané přijmout. Pro ně má ministerstvo připravenou druhou variantu. Schválí-li ji vláda, převezmou na sebe pomoc státu obce. Ty vystaví za uvedených finančních podmínek domky a budou je postiženým rodinám pronajímat.
O projekt, který ministerstvo zemědělství nazvalo „Domy velké vody“ projevilo již zájem několik jihočeských starostů. Karel Palivec, starosta obcí Předmíř a Metly na Strakonicku, kde voda zaplavila jejich podstatnou část, předběžně počítá s výstavbou 14 domů. Jak řekl, najít pro ně vhodnou lokalitu ani rychle vybudovat základové desky není problém. Je však třeba to nejprve projednat s majiteli zničených domů. V Blatné bude potřeba znovu postavit asi 30 obydlí, v Hluboké nad Vltavou pět v Majdaleně nejméně čtyři. Podle starosty této jihočeské obce, kterou poničila rozvodněná Lužnice, Karla Fürsta, však bude obec těžko hledat nějaké, před vodou bezpečné místo pro novou zástavbu. Navíc většina obyvatel, kterým zde voda pobořila dům, jsou důchodci a ti již nejsou schopni vydělat na splácení byť výhodné půjčky.
Další desítky domů bude ale kromě jižních Čech třeba postavit v zaplavených místech středních a severních Čech v povodí Labe. Mluvčí MZe Martin Severa proto očekává, že se počet žádostí vyšplhá na až několik set.
Palasův projekt vychází ze zkušeností z povodní, které postihly před pěti lety Moravu. Jak řekl ředitel společnosti Rodinné domky Rýmařov Jiří Pohloudek, několik podobných domů bylo tehdy postaveno například ve Vrbně pod Pradědem a městě Albrechticích na Bruntálsku. Podle něj mohou být některé domy stát během pár týdnů. Stavitelé sdružení v Asociaci výrobců montovaných staveb už kontaktovali své dodavatele, aby mohli vybudovat až 30 domů v postižených oblastech za měsíc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down